تاریخ : 1396/02/26 10:36
 
پ پ

 

با حضور معاونان اداره کل میراث فرهنگی؛ آیین نکوداشت حکیم ابولقاسم فردوسی در زورخانه متقین اراک برگزارشد

حسینی: شاهنامه یک تریبون بین المللی برای ایران است

آیین نکوداشت حکیم ابوالقاسم  فردوسی باهمت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی و اداره کل ورزش وجوانان وهیئت پهلوانی استان مرکزی روز گذشته در زورخانه متقین اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان مرکزی، معاون گردشگری  در این آیین، گفت: شاهنامه نقش مهمی در معرفی زبان فارسی به عنوان مولفه اصلی هویت ایرانی و فرهنگ معنویدر طول تاریخ این زبان داشته  و در دنیا از جایگاه خاصی برخوردار است که این می تواند یک تیربون فرهنگی برای ایران باشد.

سید حسن حسینی با اشاره به اینکه امروز زبان فارسی به همت افرادی همچون فردوسی زنده مانده است، اظهار داشت: از آنجا ئیکه مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی برای ایرانیان ارزشمند است ضرورت دارد هر ساله نکوداشت حکیم فردوسی برگزار شود تا دوستداران وی با جایگاه ارزشمند این سخنور بیش از پیش آشنا شوند اما در عین حال نباید به این پتانسیل به صورت نمادین نگاه شود. میبایست جایگه انرا در فرهنگ امروز خود بازتعریف کنیم.

وی افزود:استان مرکزی خاستگاه شخصیت های بزرگ ادبی، هنری، دینی و ورزشی در طول تاریخ بوده است. از این رو این دست مراسم باید مکررا در استان برگزار شود تا بتوان حس تعلق شهروندان را افزون و جوانان را آشناتر کرد.

وی افزود: برپایی نکوداشت حکیم فردوسی موجب می شود تا نسل جوان بیشتر با پهلوانان ایرانی در طول تاریخ کهن آشنا شوند و نسبت به مطالعه شاهنامه اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

حسینی اظهار داشت :اساس مرام جوانمردی بر سه اصل استوار است که باید در گود زورخانه به نسل جوان و نوجوان آموزش داده شود. شاهنامه فردوسی نیز، کتاب حکمت، گفت و گو، انعکاس تمدن و چند صدایی است که باید مورد بررسی بیشتر صاحبنظران و علاقمندان به عرصه ادب و هنر قرار گیرد.

در این آئین ورزشکاران هنرهای فردی ، ورزش باستانی ، نقالی و شاهنامه خوانی را اجرا کردند و در پایان از ورزشکاران نام آور ، قهرمانان کشتی پهلوانی و زورخانه ای تجلیل شد.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: