تاریخ : 1396/01/26 11:50
 
پ پ

 

بهره وری اقتصادی و فرهنگی، ره آورد آیین های باستانی است

مدیرکل میراث فرهنگی استان در آئین بیل گردانی شهر نیم ور:مراسم آئینی و کهن بیل گردانی روز جمعه 25 فروردین ماه با حضور مدیران استانی، گردشگران و فعالان حوزه گردشگری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل در حاشیه این مراسم گفت: حفظ و گسترش آیین های کهن و محلی، یکی از اقداماتی است که نه تنها به عنوان ریشه های بستر ساز هویت نسل امروز و فردا نقش آفرینی می کند بلکه به عنوان اقدامی در جهت توسعه و ترویج گردشگری و همینطور ایجاد شغل مطرح است.

سید محمد حسینی اظهار داشت: سیل حضور مشتاقان از سراسر کشور در این مراسم، نیاز نسل امروز در بازیابی و نشر آیین هایی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و مذهب دارند را عیان می کند زیرا امروز شاهد هستیم اکثر گردشگران و حاضرین در این مراسم را جوانانی تشکیل می دهند که به واسطه ارتباطی، کمترین آشنایی را با این دست مراسم دارند. اما امروز با گسترش دامنه اطلاعاتی و دستیابی سهل به علاقه مندی های این نسل، شاهد حضور حداکثری و سراسر شوق جوانان هستیم که این مهم وظیفه دستگاه های مربوط در برنامه ریزی برای گسترش این دست آیین را مشخص می کند.

وی با اشاره به خاستگاه این مراسم آئینی گفت: بیل گردانی نه تنها مراسمی برای ستایش در درگاه احدی بوده بلکه پاسداشت و ارجح دانستن جایگاه آب در زندگی و مذهب را می رسانده زیرا کلمه "جشن" که از ریشه " یشن" به معنی ستایش می آمده، در ابتدای این آیین قرار می گرفته و از آن به عنوانی جشنی یاد می شده که سجده شکر به درگاه احدی را پس از مراسم آبیاری زمین های کشاورزی به همراه داشته است.

حسینی افزود: مورد دیگری که در پس این آیین نهفته است، بحث وحدت، همیاری و همکاری بین کشاورزانی است که با برپایی این جشن، دست در دست یکدیگر می دادند تا ضمن پاسداشت مقام آب، سالی پر رونق و تولید را در عرصه فعالیت اقتصادی خود آغاز کنند.

مدیرکل  گسترش این آیین را یک موقعیت اقتصادی و فرهنگی عنوان کرد و افزود: بازگشت به خویشتن مقوله ای است که در بُعد فرهنگی و پس از گسترش این آیین های افتخار آمیز ملی برای نسل های مختلف به بار می آید. از سوی دیگر حضور وحدت آمیز روستاییان در کنار یکدیگر و مراجه گردشگران از شهرها به روستاها باعث بازگشت روستاییان به روستاها و شناخت نقاط قوت بخش های فرهنگی و اقتصادی شان از سوی ایشان می شود که در نهایت به بهره وری اقتصادی روستاها ختم می شود.

حسینی گفت: بهره وری اقتصادی دیگری که با احیا و گسترش این آیین ها متوجه روستاها می شود، جذب گردشگرانی است که حاضر هستند برای مشاهده چنین مراسمی از نقاط دوردست در روستاها حاضر شوند و اقامت های موقتی را داشته داشته باشند. سازمان نیز در راستای همین مسیر اقدام به صدور مجوزهایی تحت عنوان اقامتگاه های بوم گردی کرده که می تواند اشتغال آفرینی این قشر را به همراه داشته باشد. اکنون نیز بیش از 20 درخواست اقامتگاه بوم گردی در استان ثبت شده که در مراحل مختلف اداری و صدور مجوز و در نهایت ارائه تسهیلات ویژه هستند.

در این مراسم که فرمانداران  , نماینده مردم شهرستان های محلات و دلیجان، سرپرست اداره ورزش و جوانان استان و مقامات استانی و انتظامی حضور داشتند، پهلوانان نمونه توسط هیات داوری انتخاب شد. همچنین در حاشیه این مراسم غرفه های صنایع دستی و سوغات نیز برای گردشگران تدارک دیده شده بود.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: