تاریخ : 1396/01/31 08:04
 
پ پ

 

تولید و اشتغال در روستاها، پویایی اقتصادی و نشاط اجتماعی را به بار می آورد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی:بزرگترین اقدامی که دولت بر آن تاکید دارد، تولید شغل و نشاط اجتماعی برای روستاییان است

 

نشست تیم طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور در 73 روستا با مدیر کل معاونین و مشاورین استان مرکزی برگزار شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در نشست با کارشناسان طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان، امروز چهارشنبه 30 فروردین، گفت: تغییر بافت اقتصادی روستاها به لحاظ کم آبی در سال های گذشته، به یک رویکرد جدید در برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت نیاز دارد.از همین رو سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در این خصوص پیش قدم شده و با ایجاد طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستا، توسعه گردشگری روستایی را مدنظر قرار داده است.

سید محمد حسینی افزود: متاسفانه در سال های گذشته به جای تولید و اشتغال در روستاها،شاهد شعاردهی و آمارسازی بودیم و همین مسئله مشکلات روستاها را افزون کرد. امروز اولویت این اداره کل، ایجاد اشتغال در روستاهاست زیرا به لحاظ ساختار چهارفصل استان مرکزی، روستاهایی با پتانسیل های سه گانه، میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری را دارا هستند.

وی با اشاره به روستاهای هدف این طرح در استان مرکزی، گفت: روستای هزاوه دارای شاخصه های منحصر به فردی است که مهمترین آن، وجود منزل زادگاه امیرکبیر فراهانی است که از شناخته شده ترین نامداران کشور در 200 سال گذشته است. متاسفانه در سال های گذشته این بنا به شکل مخروبه ای،رها شده بود اما امروز با تملک این بنا، در مرحله مرمت نهایی قرار داریم. از سوی دیگر وجود امامزاده ای که مقبره جد مقام معظم رهبری در آن قرار دارد،بُعد مذهبی این روستا را نیر برجسته کرده است. از سوی دیگر ساختار معماری پلکانی هزاوه نیز، جلوه ویژه ای از این روستا را به نمایش گذاشته است.

حسینی افزود: برگزاری جشنواره سالانه انگور در این روستا، یکی از اقداماتی است که باعث شده در سال های گذشته، این روستا مورد توجه ملی قرار گیرد. همین محصول باغی باعث شده سوغات ویژه ای تحت عنوان شیره انگور و باسلق تولید شود که امروز به محور اصلی تولید نقدینگی در روستا تبدیل شده است.

مدیرکل با اشاره به روستای آهو نیز اظهار داشت: این روستا دارای شاخص های گردشگری طبیعت است زیرا، بافتی بکر به لحاظ طبیعی و معماری را در خود جای داده است. وجود باغات گسترده و آباد باعث شده اقبال عمومی را در خصوص گردشگری در این روستا شاهد باشیم.

 

رحمانی، کارشناس صنایع دستی طرح ضربتی تولید و اشتغال نیز در این نشست، گفت: متاسفانه از 5 روستایی که در استان های دیگر که تا امروز مورد بازدید قرار گرفته، تنها شاهد وجود یکی از شاخصه های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده ایم از این رو امیدواریم در استان مرکزی، شاهد روستایی دارای اجماع این شاخصه ها باشیم.

وی افزود: مرحله نخست این طرح، 73 روستا را مدنظر قرار داده اما افق این طرح، 500 روستا را موردنظر قرار داده است.

 

نصرالهی کارشناس میراث فرهنگی این طرح نیز اظهار داشت: تاکید سازمان، بر احیا و مرمت بناهای عام المنفعه است تا با تبدیل آنها به کارگاه های تولیدی صنایع دستی بتوان گام محکی را در جهت تولید و اشتغال برداشت.

وی افزود: ساماندهی، بازسازی و احیای بناهای شاخص و بافت روستاها و همینطور اطلاع رسانی در این خصوص، توانایی تغییر بافت اقتصادی و فرهنگی را به همراه دارد از این رو برنامه ریزی ها در این خصوص در سازمان صورت گرفته تا بتوان به این مهم دست یافت.

 

حمیدیان کارشناس گردشگری روستایی نیز، گفت: در توسعه گردشگری به یک حرکت جهادی نیاز داریم که اقدام در روستاها برای توسعه آن، رویکردی است که سازمان میراث فرهنگی با انجام این حرکت خود را متولی آن دانسته است.

وی افزود: فعال کردن جامعه روستایی از بُعد اقتصادی و فرهنگی اولویت طرح ضربتی تولید و اشتغال است.

 

سرآبادانی، کارشناس گردشگری اعزامی این طرح نیز اظهار داشت: پس از ارائه ارزیابی های این 73 روستا، بنیاد مسکن و صندوق کارآفرینی امید برای اجرا و ارائه تسهیلات وارد این کارزار می شوند.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: