تاریخ : 1394/01/04 09:51
 
پ پ

 

زیباترین غار آهکی جهان پذیرای خیل مسافران نوروزی است

غار چال نخجیر یکی از عجایب طبیعی استان مرکزی است که گردشگران داخلی وخارجی بسیاری را به ویژه در تعطیلات نوروز به سوی خود می خواند.

این اثر ارزشمند طبیعی ملی واقع در 10 کیلومتری شمال شرقی دلیجان و در دل کوه تخت واقع شده و حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد.
محوطه درونی این مجموعه که کریستالیزه و دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است که این تزئینات از ناب ترین نمونه های موجود در غارهای جهان محسوب می شود.
دهانه اصلی این غار دارای 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکر فرو می رود.
دست خلاق طبیعت در میلیون ها سال در شرایط خاص آب و هوایی و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه های بی نظیری را خلق کرده که بازتاب نور از منشورهای بلور کلسیت در کنار آویزه های پر حالت آن هر گردشگری را متحیر و مبهوت می کند.
در گنجینه شگفتی این غار اسرار آمیز ، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.
رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای جای غار، پتانسیل عظیمی از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغ های مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.
غارچال نخجیر دارای تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد است .
زیباترین تالار این غار چهلستون نام دارد و از دیگر تالارهای غار می توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش و چهل چراغ اشاره کرد.
وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیر دست غار که دیواره، سقف و پیکره های اسرار آمیز آن را سنگ های عجیب محاصره کرده، زیبایی وصف نشدنی به این غار داده است.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در حاشیه بازدید از غار نخجیر و نحوه خدمات رسانی به مسافران نوروزی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: غار شکوهمند و باستانی چال نخجیر دلیجان اواخر سال 67 در جریان اجرای یک طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیکی دهانه کشف شد
سید محمد حسینی افزود: غار چال نخجیر مجموعه ای زیبا از سنگ های مرجانی چند میلیون ساله است که قدمت این غار حدود 70 میلیون سال می رسد و متعلق به دوره سوم زمین شناسی است.
وی ادامه داد: این غار جزء غارهای آهکی ،طبقاتی و زنده دنیا محسوب می شود و از سه طبقه تشکیل شده است
وی اظهار کرد: علت شکل گیری این غار، حرکت گسل معکوسی بوده که در منطقه کارستی واران وجود داشته و از نظر زمین شناسی دوره تشکیل آن به الیگوسن پایانی می رسد
وی افزود: حدود 95 درصد از دیواره های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است و تاکنون یک هزار و 300 متر از غار برای بازدید عموم کف سازی، ایمن سازی و نورپردازی شده است .
وی بیان کرد: تهویه طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبه رو نمی شوند.
حسینی گفت: چال نخجیر به عنوان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین آثار طبیعی است که می تواند به جاذبه ای ویژه در صنعت گردشگری ایران و عاملی برای توسعه و رونق گردشگری در این منطقه تبدیل شود.
وی گفت: قرار گرفتن این غار در کنار ابنیه تاریخی نراق این خطه را به یک قطب گردشگری تبدیل کرده که با این تنوع باعث ایجاد رونق صنعت گردشگری در منطقه می شود .
حسینی گفت: به منظور خدمات دهی به مسافران نوروزی رفع موانع خطر ،بهسازی نور و تابلوهای راهنما نصب شده است .
وی با بیان اینکه 10نفر در این منطقه گردشگری مسافران نوروزی را راهنمایی می کنند، گفت: در کنار غار چال نخجیر نمایشگاه صنایع دستی برپا شده و بعد از ایام فاطمیه موسیقی سنتی و بازی های بومی و محلی نیز در این منطقه برگزار می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: روزانه به طور میانگین 500 نفر از این جاذبه طبیعی و گردشگری دیدن می کنند .
آب انبارهای حاج مهدی نراقی ،مسجد جامع نراق ،بازار شمس السلطنه ،کاروانسرا و پل دودهک ،قلعه و غار کهک و منطقه نمونه گردشگری جاسب و اردهال از جاذبه های دیگر شهرستان دلیجان است .
آب و هوای مناسب ، مناظر زیبای طبیعی و واقع شدن در مسیر شاهراه ارتباطی شمال به جنوب از مزیت های شهرستان دلیجان است.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: