تاریخ : 1395/11/30 11:20
 
پ پ

 

سيد محمد حسيني: صیانت از میراث تاریخی و فرهنگی يك وظيفه همگاني است

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در همايش «زبان راجی میراث ماندگار دلیجان» گفت: در استان مرکزی بیش از دو هزار اثر تاریخی و فرهنگی تاکنون ثبت شده که بیش از ۲۵۰ اثر آن به ثبت آثار ملی رسیده است و همچنین این استان یک اثر تاریخی ثبت جهانی شده دارد. هنگامی که یک اثر به ثبت ملی می رسد یعنی حائز شرایط و شاخصه های ویژه ای است، بنابراین آحاد مردم ایران وظیفه دارند از آن حفاظت کنند.

 

سيد محمد حسینی بیان کرد: سه اثر از آثار تاریخی و فرهنگی به ثبت ملی رسیده استان مرکزی، متعلق به شهرستان دلیجان است که این آثار به ثبت ملی نرسید مگر با تلاش شبانه روزی دلیجانی ها و همچنین پیگیری های اعضای شورای شهر که این تلاش درخور قدردانی است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به تنها اثر ثبت جهانی شده استان مرکزی یادآور شد: در استان مرکزی قنات های تاریخی بسیاری داریم از جمله قنات ابراهیم آباد که خوشبختانه اخیرا به ثبت جهانی رسید و امیدواریم این قنوات که شاهرگ حیاتی زندگی ما انسان ها هستند حفظ و نگهداری شوند.

 

مدیر بخش فرهنگی سازمان یونسکو در ایران نيز گفت: گنجینه زبان شناختی ایران در برابر هجمه ها باید حفظ شود، چراکه امروز به واسطه انتقال فرهنگی در جهان، زبان های بسیاری در معرض نابودی هستند.

عبدالمهدی مستکین، پیش از ظهر جمعه در نخستین همایش «زبان راجی میراث ماندگار دلیجان» که در این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: همچنان که طفل در دل مادر از بند ناف روزی می گیرد و تغذیه می شود به همین ترتیب نیز با گفتار مادر از بدو تولد التیام می یابد و یکی بند ناف و دیگری ذکر مادر است که او را پرورش و رشد می دهد.

 

وی با بیان اینکه سازمان جهانی یونسکو بیستم اسفند را روز جهانی زبان مادری نام گذاری کرده، افزود: طبق برآورد یونسکو هم اکنون هفت هزار زبان در جهان وجود دارد که این تعداد تا پنج هزار سال آینده به نصف کاهش می یابد.

 

مدیر بخش فرهنگی سازمان یونسکو در ایران بیان کرد: اگر در درنیا فقط یک ساز بنوازد چندان گوش نواز نیست ولی وقتی در یک سمفونی چند ساز بانگ بردارند به غایت آن محفل غنی می شود، در رابطه با خرده فرهنگ ها نیز چنین است و این خرده فرهنگ ها ریشه استواری در ایران زمین دارند.

 

مستکین با اشاره به رسالت های هر زبان خاطرنشان ساخت: ثبت یک زبان گام نخست برای حفظ آن است اما در ادامه باید به ترویج زبان توجه شود و نباید اجازه دهیم هجمه های دنیای مدرن زبانی که ریشه در فرهنگ ما دارد را از ما بگیرد.

 

وی با بیان اینکه جهان ما به شدت در حال یکسان سازی است و همه دارند براساس یک الگو رفتار می کنند، تصریح کرد: غافل از این هستیم که کودکی که هنوز شخصیت او شکل نگرفته و از سر چشم و هم چشمی های امروزی به کلاس زبان انگلیسی می رود، کتاب هایی که به او آموزش می دهند کتاب هایی است که انگلیسی ها به هندی ها دادند و با این کار زبان هندی را ریشه کن کردند.

 

مدیر بخش فرهنگی سازمان یونسکو در ایران ادامه داد: وقتی سیطره یک زبان بر کشوری پهن شود، خوی و خصلت و فرهنگ صاحبان آن زبان هم بر مردم آن کشور سیطره پیدا می کند.

 

مستکین اضافه کرد: مردمانی که زبان و فرهنگ خود را رها کنند افرادی هستند که با هر بادی به هر سویی می روند، بنابراین باید در این زمینه هوشیار باشیم و پدران و مادران جامعه ما باید ادب و فرهنگ ایرانی را پاس بدارند و در تربیت فرزندان خود به کار گیرند.

 

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: