تاریخ : 1392/08/06 14:42
 
پ پ

 

شورای بافت تاریخی فعال می شود/ ثبت جهانی بازار اراک در دستور کار اولیه شورا

سید محسن رحمتی گفت: شورای بافت تاریخی اراک حدود سه سال پیش به منظور برنامه ریزی برای بافت تاریخی شهر و نظارت از سیاست گذاری تا اجرای برنامه ها تشکیل شد.

وی با بیان اینکه این شورا از زمان تشکیل تاکنون غیرفعال بوده و فقط یک جلسه تشکیل داده است، اظهار کرد: تشکیل و فعالیت دوباره این شورا در راستای دنبال کردن برنامه هایی چون مرمت و بازسازی و ثبت جهانی ملی آثار موثر خواهد بود.

رحمتی با اشاره به اینکه ریاست این شورا بر عهده معاون عمرانی استاندار است، گفت: دبیری این شورا با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
و انتخاب اعضا نیز بر عهده دبیر است و اعضای این شورا می توانند از شهرداری بافت تاریخی، سازمان نوسازی و زیباسازی شهرداری و اعضای شورای شهر باشند.

سرپرست میراث فرهنگی استان با اشاره به نگاه خوب مسئولان میراث فرهنگی در بخش کلان و سازمانی و همچنین دغدغه های مسئولین استانی و شهری در زمینه بافت تاریخی اظهار امیدواری کرد که اتفاق های خوبی در زمینه بافت تاریخی شهر اراک رخ دهد.

رحمتی ادامه داد: پس از آغاز بکار شورای بافت تاریخی اولین برنامه ریزی و پیگیری ها در جهت ثبت جهانی بازار سرپوشیده اراک خواهد بود.

وی گفت: اولین برنامه ای که در شورای بافت پیگیری خواهد شد ثبت جهانی بازار است که در دوره های قبل پیشنهاد داده شده ولی پیگیری نشده است.

رحمتی اضافه کرد: با ثبت جهانی آثار تاریخی  از جمله مسجد جامع ساوه ، این آثار  که بخشی از میراث مردم جهان می شود ، مورد حمایت های مادی و معنوی بیشتری قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه رویکرد علمی و پژوهشی در دستور کار این اداره قرار گرفته است، اظهار کرد: نگاه علمی و پژوهشی در بخش میراث فرهنگی، توسعه گردشگری فرهنگی در تقویت میراث فرهنگی موثر هستند که برگزاری همایش های تخصصی، نشست هایی با مشارکت دانشگاه و محیط علمی از جمله این برنامه هاست.

 

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: