تاریخ : 1395/12/17 10:58
 
پ پ

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی: افق طرح بوم گردی، اشتغالزایی و پویایی اقتصادی روستاهاست

یکی از اهداف دولت، تقویت، توسعه و رونق اقتصادی روستاهاست و در برداشتن این گام نیز بسیار مصمم است از همین رو حتی گاها جلسات اقتصاد مقاومتی را در برخی از روستاها برگزار می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، امروز دوشنبه در بازدید از اقامتگاه بوم گردی روستای ده نمکِ شهرستان اراک گفت: برنامه کلان سازمان میراث فرهنگی، حمایت همه جانبه از طرح های بوم گردی است که این مهم در سه سطح اشتغال زایی، پویایی اقتصاد روستایی و گردشگری روستایی متمرکز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سید محمد حسینی افزود: ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در وهله نخست، اشتغال زایی را به دنبال دارد که این مهم از مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش حاشیه نشینی و در امتداد آن افزایش آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند. از سوی دیگر این طرح به پویایی اقتصاد روستایی می انجامد زیرا یک گردشگر به غیر از سکنی گزیدن در اقامتگاه، مجموعه خدماتی را طلب می کند که درآمد زایی را برای روستاییان به دنبال دارد. غایت نهایی طرح بوم گردی نیز به توسعه گردشگری به صورت مویرگی می انجامد.

وی اظهار داشت: بهره گیری از پتانسیل های روستای ده نمک و دیگر روستاهای حوزه تالاب میقان که گستره فراوانی از مناظر ناب، غذاهای محلی، جاذبه های گردشگری و داروهای گیاهی را در بَر می گیرد یکی از قابلیت های منحصر به فرد این خطه است که با گسترش این دست اقامتگاه ها، به شکوفایی گردشگری منطقه منجر می شود.

حسینی با تاکید بر ارائه خدمات جدید به گردشگران گفت: با توجه به خدمات خاصی از قبیل ارائه داروها و نوشیدنی های گیاهی، تنقلات غنی شده و ارگانیک و همینطور غذاهای محلی که در این اقامتگاه ارائه می شود، می توان این طرح را به صورت یک پایلوت برای دیگر اقامتگاه های در دست ساخت در نظر گرفت. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در چارچوب قانون حمایت همه جانبه ای از این دست اقدامات خواهد داشت از همین رو تسهیلات ارزان قیمتی برای توسعه این طرح در نظر گرفته شده است.

مدیرکل اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی، امکانات زیر ساختی برای تمام روستاها در نظر گرفته شد اما برای توسعه اقتصادی و اشتغالزایی آنها اندیشه لازم به کار گرفته نشد از همین رو می توان توسعه طرح بوم گردی را یکی از اقداماتِ در راستای رفع کمبود  روستاها دانست، در این راستا در بحث آموزشِ دست اندرکاران و متقاضیان نیز حمایت های لازم را خواهیم داشت.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: