تاریخ : 1396/01/17 10:32
 
پ پ

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان: ضبط دو مجسمه سربازهخامنشی با روکش طلا در سال 95

حفاظت از سایت ها، تپه ها و مناطق تاریخی همواره یکی از اقداماتی است که به غیر از انجام وظیفه سازمانی، یک اقدام فرهنگی بوده زیرا سرقت این آثار تاریخی، سوداگری با هویت کشوری است که غیر از امروز، برای نسل های آینده نیز به همین گنجینه های پنهان نیاز دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل  روز پنجشنبه 17 فروردین ماه با اشاره به اشیا ضبط شده از قاچاقچیان عتیقه و حفاران غیر مجاز گفت: دو سرباز هخامنشی از جنس گچ با روکش طلا، سکه تاریخی، پیکره گلی پخته شده، سردوک وآتش زنه، سنگ قبر، اسکلت و دیگر وسایل تاریخی در فعالیت های یگان حفاظت اداره کل استان در سال 95 کشف و ضبط شده که این امر حکایت از اهمیت دادن به جایگاه و تجهیزات این یگان دارد تا بتوان با تقویت آن از به یغما رفتن آثار تاریخی که همان واحدهای هویت ساز نسل ها هستند جلوگیری کرد.

16 باند قاچاق و حفر غیر مجاز متلاشی و 46 نفر دستگیر شدند

سید محمد حسینی افزود: مجموع عملیات ها و بازرسی های یگان حفاظت در سال گذشته، به 8365 مورد می رسد که این عدد حاکی از اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در سازمان است و از سوی دیگر از ایثارگری و فعالیت شبانه روزی افراد حاضر در یگان خبر می دهد زیرا می توان این گونه گفت که روزانه 22 مورد عملیات، بازدید و بازرسی از اماکن، سایت ها و محوطه های تاریخی به عمل می آید.

وی اظهار داشت: در این عملیات ها مجموعا 16 باند خرید و فروش و همینطور حفاری غیر مجاز متلاشی و 46 نفر بازداشت و تحویل مراجع قضایی شده اند. همینطور 19 مورد جرم در سال گذشته رخ داده که بیشترین آنها مربوط به حفاری غیر مجاز بوده است.

 

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: