تاریخ : 1396/02/18 14:13
 
پ پ

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در نشست خبری عنوان کرد؛ افزایش 100 درصدی گردشگران خارجی، 200 درصدی مرمت اضطراری ابنیه ،35 درصدی گردشگر داخلی در دولت روحانی، در استان مرکزی

برای اولین بار در تاریخ استان مرکزی، یک اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد که این اقدام با پیگیری ها و مجموعه اقدامات دولت دکتر روحانی انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل امروز 18 اردیبهشت در نشست خبری با حضور خبرنگاران، گفت: ثبت قنات تاریخی ابراهیم آباد در فهرست جهانی یونسکو، تنها یک مورد از اقدامات 4 ساله این دولت در حوزه میراث فرهنگی در استان مرکزی بوده اما با توجه به اهمیت خاص آن، باید اذعان داشت که مهمترین عملکرد این اداره در حوزه فوق بوده زیرا برای نخستین بار نام استان مرکزی را از رسانه های جهانی در حوزه آثار تاریخی و فرهنگی مطرح کرد. 

سید محمد حسینی، افزود: متاسفانه با آنکه در دولت گذشته بودجه ها و اعتبارات مناسبی در اختیار دولتمردان بوده اما مجموعه اقدامات این اداره کل در حوزه رفع خطر و مرمت اضطراری و همینطور ساماندهی بناها و مجموعه های تاریخی، آمار مناسبی را نداشته اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اکنون شاهد افزایش 200 درصدی مجموعه اقدامات در این حوزه هستیم به گونه ای که در 4 سال فعالیت دولت گذشته، مجموعا 45 بنا مرمت و ساماندهی شده اما در 4 سال دولت آقای روحانی قریب به 133 بنا، مرمت، ساماندهی و رفع خطر شده اند که این مهم خود حاکی از اهمیت این حوزه در دیدگاه دولت است . البته باید متذکر شد که به علت همین آمار اندک در دولت گذشته، خسارات سنگینی به ابنیه تاریخی استان وارد شده و همین مسئله باعث شده برخی از بناها با آسیب جدی به دولت یازدهم تحویل داده شود.

وی با اشاره به ساماندهی محوطه های باستانی، گفت: این مهم از برنامه هایی است که مدیریت استان و اداره کل بر روی آن تاکید فراوانی داشته از همین رو با افزایش 100 درصدی در این حوزه مواجه هستیم به گونه ای که تنها در سال گذشته، 5 محوطه باستانی ساماندهی شده در صورتیکه به میانگین در دولت  گذشته سالانه  فقط یک محوطه ساماندهی می شده است.

حسینی اظهار داشت: انجام ساماندهی و مرمت ابنیه بدون در نظر گرفتن اقدامات پژوهشی و علمی، کاری عبث است زیرا جهت انجام هر عمل اجرایی، ابتدا به شناخت کامل از وضعیت موجود احتیاج داریم از همین رو با افزایش 11 درصدی پژوهش و بررسی کاوش های باستان شناسی، سعی بر حرکت در چارچوب پژوهش های تخصصی داشته ایم.

مدیر کل افزود: معرفی داشته های فرهنگی و تاریخی به شهروندان، گردشگران و به خصوص توریست خارجی از مهمترین اقداماتی است که این اداره به آن موظف است زیرا این مسئله در بُعد داخلی، هویت آفرین و در بُعد خارجی افتخار آفرین است از همین رو با ساماندهی موزه های موجود سعی داشته ایم که این مهم را دست یافتنی کنیم و امروز توانسته ایم به افزایش 65 درصدی ساماندهی وضعیت موزه ها دست یابیم و مجموعه اقدامات را از 14 به 23 مورد افزایش دهیم. همچنین در حوزه احیا ابنیه تاریخی نیز با افزایش 100 درصدی نسبت به عملکرد دولت گذشته روبرو بوده ایم. متاسفانه باید گفت در دولت گذشته حتی یک مورد احیا ابنیه تاریخی در اقدامات وجود ندارد اما در دولت یازدهم با وجود کمبود اعتبارات توانسته ایم 3 مورد ابنیه را احیا و تغییر کاربری دهیم که این سه مورد شامل خانه قنبری در اراک، منزل میرشکرایی تفرش و کاروانسرای دودهک دلیجان است. همچنین پایگاه های استان را از صفر به 3 عدد رسانده ایم که شامل دو پایگاه ملی مسجد جامع ساوه و بافت تاریخی نراق و جهانی قنات ابراهیم آباد می شود.

گردشگری، کلید طلایی اقتصاد کشور است

مدیر کل با اشاره به این که بیش از 2 هزار اثر طبیعی و تاریخی شناخته شده در استان مرکزی وجود دارد، گفت: همین داشته گران بها، بهترین زمینه و بستر جهت شکوفایی اقتصاد گرشگری و جذب سرمایه است از همین رو برنامه ریزی های اداره کل با توجه به گشایش های پسابرجام تدوین شده که همچون دو سال گذشته در سال جاری اجرایی خواهد شد. 

حسینی اظهار داشت: یکی از افتخارات این دولت آن است که برای اولین بار مجوزهایی را برای بانوان در حوزه گردشگری صادر کرده که به تولید شغل ختم شده است. در طی عمر 4 ساله دولت تدبیر، جمعا 4 مجوز تاسیسات گردشگری و اقامتی برای بانوان کارآفرین صادر شده که همین بانوان، در مجموع 22 شغل برای زنان جویای کار تولید کرده اند که از افتخارات این اداره محسوب می شود چرا که تجربه نشان داده، بانوان در این دست اقدامات دارای پتانسیل بسیار مطلوبی هستند. 

وی افزود: قریب به 10 درصد افزایش صدور مجوز های حوزه گردشگری را در 4 سال گذشته نسبت به دولت قبل ثبت کرده ایم که با تولید 300 شغل برای افراد جویای کار همراه بوده است.

حسینی، بوم گردی را رویکرد جدید این اداره به حوزه گردشگری عنوان کرد و افزود: دولت یازدهم برای اولین بار گردشگری را با محوریت بوم گردی و گردشگری روستایی به صورت جامع کلید زد و در این راستا مجوز، تسهیلات و امکاناتی را در اختیار متقاضیان قرار داد که در تولید شغل و افزایش گردشگری رشد قابل توجهی را به همراه دارد. این بحث تحت عنوان "اقامتگاه های بوم گردی" آغاز و اکنون 31 متقاضی در روستاهای مختلف استان را دارد. در این اقدام دولت، تسهیلات 1 میلیارد ریالی با سود 4 درصد به متقاضیان دارای شرایط واگذار شد که به لحاظ کارآفرینی، شرایطی بسیار ایده آل است. در حال حاضر 4 اقامتگاه بوم گردی در استان راه اندازی شده که با توجه به حمایت دولت، پیش بینی آن است که در سال جاری با افزایش قابل توجهی همراه باشد. این اقدام اولین رویکرد گردشگری، برای اشتغال آفرینی در روستاهاست که باعث برگشت جایگاه جامعه روستایی به روستاها می شود.

مدیر کل، برجام را کلید قفل های گردشگری عنوان کرد و گفت: پس از گشایش فضای بین المللی و باز شدن دروازه های جهانی پس از برجام، اکنون با افزایش اقامتی گردشگران خارجی در کشور و استان روبرو هستیم به گونه ای که در سال 91 ( آخرین سال دولت قبل) جمعا 5476 گردشگر خارجی از استان بازدید داشته اند اما در پایان سال 95 آمار این گردشگران به 10 هزار 220 نفر رسیده که از رشد حدود 100 درصدی خبر می دهد.

وی افزود: همچنین گردشگران داخلی که در دولت یازدهم به استان مرکزی وارد و اقامت داشته اند نیز با افزایش 35 درصدی همراه بوده به گونه ای که آمار گردشگران در دولت گذشته از 226 هزار نفر به 305 هزار نفر در دولت آقای روحانی رسیده است.

وی تورهای غیر مجاز و خودگردان را یکی از آفات حوزه گردشگری عنوان کرد و گفت: متاسفانه این دست اقدامات باعث بی اعتمادی عمومی به تورهای گردشگری و در نتیجه ایجاد ناامنی شغلی برای دفاتر می شد. از این رو رسیدگی  این اداره کل در مدت 4 ساله افزایش قابل توجهی داشته بطوریکه 2 مورد شکایت در دولت گذشته به 10 مورد در 4 سال اخیر رسیده است.

 

صنایع دستی باید به صنعتی اقتصادی تبدیل شود

مدیر کل در ادامه افزود: با توجه به سبقه طولانی صنایع دستی در استان مرکزی، امروز باید برنامه ریزی ها را به سمتی سوق دهیم که بتوانیم از این داشته با ارزش به بهره وری اقتصادی دست یابیم و برای جوانانمان بستر تولید شغل را فراهم کنیم. اکنون صنایع دستی به عنوان کالایی لوکس و دکوری معرف حضور همگان است در حالیکه باید با افزایش تولید و ضریب نفوذ در سبد خانوار، به کالایی مصرفی تبدیل شود تا بتواند به رونق مورد نظر دست یابد.

حسینی با ارائه آمار صدور مجوزها در حوزه صنایع دستی، گفت: 2810 مجوز در این حوزه صادر شده که باعث تولید 8781 شغل برای کارجویان و هنرمندان استان شده که این مورد نیز با افزایش حدود 8 درصدی نسبت به دولت گذشته همراه بوده است.

این مقام مسوول افزود: از این تعداد مجوز های صادر شده، 1364 مورد متعلق به بانوان کارآفرین و هنرمند بوده که در نهایت 4290 شغل را برای بانوان ایجاد کرده است. در بخش آقایان نیز 1446 مورد مجوز صادر شده که نهایتا 4490 مورد  تولید شغل را برای آنها به ارمغان آورده است. 

46 باند قاچاق اشیا تاریخی و حفاری غیر مجاز متلاشی شده اند

مدیرکل در ادامه گفت: اهمیت حفاظت معنوی و فیزیکی از محوطه های باستانی و تاریخی، این اداره کل را بر آن داشت تا افزایش محسوسی را در فعالیت های یگان حفاظت در نظر گیرد از همین رو بازدیدهای روزمره را افزایش داده و تا امروز تعداد دستگیری ها به 153 نفر رسید که همگی با تشکیل پرونده، تحویل دستگاه محترم قضا شده اند در حالی که این تعداد در دولت قبل109نفر بوده است.

وی افزود: یکی دیگر از موفقیت های این اداره کل در دولت یازدهم، متلاشی کردن 46 باند قاچاق و سرقت اشیا تاریخی و عتیقه است که در دولت گذشته آمار 32 باند به صورت ثبت شده در پرونده موجود داریم.

حسینی در پایان گفت: با توجه به برنامه ریزی های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اشتغالزایی در دو بخش کاملا مجزای شهری و روستایی هدف این سازمان در سال آتی است که قطعا به رونق اقتصادی هر دو بافت شهری و روستایی کمک خواهد کرد و باعث هدایت جوانان به سمت بازار کار خواهد شد.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: