تاریخ : 1393/07/12 13:20
 
پ پ

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی: شهر نراق دومین شهر ویژه کشور معرفی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: در یازدهمین نشست شورای عالی شهرسازی و معماری کشور که در ۲۱ بهمن ۹۲ برگزار شد، شهر نراق پس از ماسوله به عنوان دومین شهر ویژه کشور معرفی شد.

سیدمحمد حسینی عصر امروز در سفر یک روزه معاون رئیس جمهور به استان مرکزی و بازدید از شهر نراق اظهار کرد: شهر تاریخی نراق با نام باغ شهر 140 هکتار وسعت دارد و از توابع دلیجان است.

وی افزود: در سال 87 تصویب شهرهای ویژه کشور مطرح و پس از کارشناسی های انجام شده، تصویب 5 شهر در استان‌های مختلف در دستور کار شورای عالی شهرسازی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: در طرح جامع شهری ویژه کشور شهرهای نراق، شوشتر، نوش آباد، بشارویه و بیستون ازجمله شهرهای تعیین شده برای تصویب بودند که تنها نراق از استان مرکزی موفق به کسب تائیدیه شورای عالی شهرسازی شد.

حسینی با بیان اینکه با اجرای این طرح، شهر نراق در افق 5 ساله به الگویی موفق از نظر برنامه ریزی شهری تبدیل شده گفت: شهر تاریخی نراق با حفظ ساختار طبیعی، تاریخی و فرهنگی خود توانست به سمت توسعه و عمران پیش رفته و مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز وزارتخانه های مرتبط باید برای حفظ ویژگی‌هایی که نراق را واجد شرایط کرده اعتبارات مناسب در نظر بگیرند تا ویژگی‌ها آن حفظ و برجسته سازی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: نراق دارای بناهاى تاریخى بسیارى بوده که می توان به بناى مسجد جامع، بناى ساختمان و بقعه امامزاده یحیى و امامزاده سلیمان که از فرزندان امام علی(ع) هستند اشاره کرد.

حسینی با اشاره به غار نخجیرگفت: این غار یکی از غارهای شکفت انگیز جهان بوده که منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، باغ‌های مرجانی، دالان‌ها، دهلیزها، تراس‌ها و حوضچه‌های متعدد جلوه‌ای انحصاری به این غار داده‌ است.

وی افزود: در راستای جذب سرمایه گذاری مناسب برای توسعه گردشگری غار تلاش شده است و این سازمان پذیرای گردشگران خارجی بوده که این برنامه در دستور کار این سازمان قرار دارد.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: