تاریخ : 1395/11/24 14:21
 
پ پ

 

هشدار مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي در خصوص وضعيت بازار اراک؛ احتمال بروز حوادث در بازار اراک وجود دارد

ضرب العجل 48 ساعته معاون استاندار براي دستگاه هاي دخيل در بازار

متاسفانه به علت عدم پيگيري دستگاه هاي ذيربط در بحث ساماندهي بازار اراك، اكنون در وضعيتي قرار داريم كه ميبايست در خصوص سلامت شهروندان و حفظ اين بازار ارزشمند هشدار دهيم كه اگر وضعيت بدين گونه پيش رود روزهاي ناخوشايندي در انتظار شهروندان و بازار است. مسوولان و دستگاه هايي كه در بحث بازار داراي وظايف تعريف شده هستند بايد در نظر داشته باشند كه در صورت بروز حادثه اي ناگوار، بايد پاسخگوي جامعه باشند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي، مدير كل در جلسه اضطراري ساماندهي بازار اراك گفت: متاسفانه در روزهاي گذشته با تداوم بارندگي ها سقف يكي از مغازهاي سراي نوذري فروريخت كه خوشبختانه تلفاتي را در پي نداشت اما اين مسئله ضامن اين نيست كه دفعات آتي در صورت بروز حادثه، سلامت شهروندان حفظ شود.

سيد محمد حسيني افزود: بيش از 2 سال از تهيه طرح جامع ساماندهي بازار تاريخي اراك مي گذرد اما متاسفانه به غير از سازمان ميراث فرهنگي و تا حدودي شهرداري اراك، هيچ يك از دستگاه ها وظايف مشخص شده در طرح را اجرا نكرده و يا اساسا از اجراي آن شانه خالي كرده اند ؛ اين درحاليست كه اكنون 10 نقطه در بازار شناسايي شده كه نياز فوري به رسيدگي و احيا دارند زيرا امكان تخريب اين نقاط وجود دارد.

وي در اين جلسه كه به درخواست اداره كل ميراث فرهنگي استان تشكيل شده بود اظهار داشت: يكي از تهديد هاي جدي بازار، جرز تراشي هايي است كه در دوره هاي مختلف صورت گرفته بدين گونه كه جرزها به عنوان پايه هاي باربر بازار، تراشيده شده اند و به جاي آنها شبه مغازه هايي غير قانوني احداث شده است. متاسفانه تعدادي از اين جرزها با مجوز در حال ادامه فعاليت هستند و حتي تعدادي از آنها عوارض پرداخت مي كنند. اين اقدام بر خلاف برنامه ساماندهي بازار است. متاسفانه به علت همين اقدام غير فني، اكنون سقف بازار در قسمت هاي مشخصي، بر روي هوا قرار گرفته كه اين امر سلامت بازار و شهروندان را تهديد مي كند.

حسيني با اشاره به وضعيت نامطلوب اعتبارات گفت: با اينكه وضعيت تخصيص بودجه چندان مطلوب نيست اما اعلام ميكنم كه سازمان ميراث فرهنگي آمادگي دارد تا مبلغ يك  ميليارد تومان را براي مرمت فوري قسمت هاي خطرآفرين بازار هزينه كند اما اين مبلغ در راستاي دفع خطر اندك است از همين رو تمام دستگاه هاي ذيربط بايستي وارد ميدان شده و وظايف خود را طبق طرح مصوب انجام دهند.

وي با تاكيد بر سلامت شهروندان گفت: امروز هشدار مي دهم كه در صورت بروز هر نوع حادثه اي در بازار، تمام دستگاه هاي مسوول بايد پاسخگو باشند زيرا امروز اين اداره به عنوان كارشناس و ناظر بازار اراك، اخطار لازم را داده است.

معاون عمراني استاندار نيز در اين جلسه با تاكيد بر عزم دولت در احيا و مرمت بازار تاريخي اراك گفت: تمام دستگاه هاي مشخص شده در طرح ساماندهي بازار، ميبايست وظايف خود را انجام داده و سلامت شهروندان و بازار را تضمين كنند، از همين رو شهرداري و هيات امنا بازار ميبايست سراهاي بازار را بيمه كنند زيرا پيش از اين اداره كل ميراث فرهنگي استان، راسته اصلي را بيمه كرده است. در ضمن براي اطلاع از وضعيت جاري اين مجموعه ميبايست، تمام دستگاه هاي ذيربط به طور مدون بازديد هاي ميداني را از نقاط مختلف بازار داشته ن. اداره راه و شهرسازي نيز ميبايست براي در نظر گرفتن پيمانكار صاحب صلاحيت با تاييديه اداره كل ميراث اقدام عاجل نمايد.

عزيز فيلي افزود: هر دستگاه مشخص شده در طرح، ميبايست طي فوريتي 48 ساعته برنامه ريزي ها براي اختصاص مبلغ 1 ميليارد تومان را داشته باشد تا با قيد فوريت اقدامات نگهداري از نقاط حادثه خير بازار انجام شود. همچنين دفتر فني استانداري موظف است هر هفته بازديد و نظارتي را از انجام مراحل پيشرفت كار داشته باشد.

وي افزود: سازمان آتش نشاني نيز بايد طرح جامع ايمني بازار را ارائه دهد تا اقدامات اجرايي آن انجام شود.

فيلي در پايان گفت: متاسفانه امروز بازار اراك به لحاظ حفظ يك اثر تاريخي و همينطور تضمين سلامت شهروندان به يك خطر بالقوه تبديل شده كه رفع اين مسئله به همكاري و عزم دستگاه هاي دخيل در بازار از جمله اداره كل ميراث فرهنگي، راه و شهرسازي، شهرداري ، اوقاف، فرمانداري و اصناف دارد.

 

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: