تاریخ : 1390/06/29 12:36
 
پ پ

 

پاکسازي و پيمايش غار نخجير زيباترين و بي‌نظيرترين غار با قدمتي بيش از 70 ميليون سال

حفظ، حراست و نگهداري از اماکن عمومي، بناهاي باستاني، آثار تاريخي، اسلامي و ... که هويت ايراني اسلامي اين سرزمين غني از هنر و فرهنگ را در دل خود دارد و متعلق به همه دوران‌هاي اين کشور مي‌شود و نه جزو تعلقات قديم است و نه فقط در عصر کنوني؛ بلکه اين مواريث متعلق به آيندگان نيز هست و بايد به عنوان يک فرهنگ در جامعه مورد توجه قرار گيرد.  

مجتبي رضواني مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان مرکزي گفت : نگهداري و حفظ و پاسداري از ميراث کشور تنها به عهده فرد، گروه، دستگاه و نهاد خاصي نيست و همه در حفظ و نگهداري اين اموال عمومي سهيم و شريک هستند و بايد همان طور که گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان خودش را موظف به پاکيزه کردن مجموعه غار نخجير مي‌دانند، همه نيز در حفظ، نگهداري و پاسداري از ميراث به جا مانده از گذشتگان و منابع کشور مسئول بدانيم. 

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان مرکزي بر لزوم حفظ پاکيزگي مجموعه غار نخجير توسط بازديد‌کنندگان تاکيد کرد.

رضواني اظهار داشت : غار نخجير يکي از زيباترين و بي‌نظيرترين غارهاي ايران است که به دليل تنوع غار نهشته‌ها که 95 درصد کل غار را در برگرفته‌اند، از جلوه بي‌نظيري برخوردار است.

وي تصريح کرد: اين غار يکي از غارهاي نمونه و کم نظير ايران است که همه بايد در حفظ و حراست از اين طبيعت خدادادي خود را مسئول بدانند.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان مرکزي نيز گفت: روزانه بيش از 200 بازديدکننده از اين غار ديدن مي‌کنند.

مجتبي رضواني اظهار داشت: براي بازديدکنندگان اين غار امکانات و تجهيزات رفاهي همچون سالن انتظار، بوفه و مهمانسرا در نظر گرفته شده است.

سرپرست گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان اظهار داشت: بازديدکنندگان بايد بدانند که دست زدن به جاذبه‌هاي غار سبب مرگ نهشته‌ها شده و ريختن زباله در مجموعه غار ايجاد کپک کرده و کپک محيط غار را از بين مي‌برد.

محمدي گفت: گاها کپک‌ها تا 10 متر ريشه دوانده و فضاي بدي را به وجود مي‌آورند که متاسفانه با پاک کردن هم از بين نمي‌روند زيرا تا عمق نهشته‌ها نفوذ کرده و باعث تغيير رنگ آنها مي‌شوند که اين موضوع منظره اصلي و زيباي غار را نابود خواهد کرد.

وي با اشاره به عمليات پاک‌سازي گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان در اين غار ابراز داشت: بر هم خوردن زيبايي غار به دليل ايجاد کپک‌ها اين گروه را بر آن داشت که نسبت به پاک‌سازي محوطه غار اقدام کند که عمليات پاک سازي بيش از 36 ساعت زمان نياز دارد.

سرپرست گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان با بيان اينکه اين گروه؛ نمايندگي انجمن غار و غارشناسي ايران را بر عهده دارد، خاطر نشان ساخت: برگزاري کارگاه آموزشي زمين‌شناسي در غار زير نظر دانشجوي دکتري ژئو‌مورفولوژي دانشگاه اصفهان، نقشه‌برداري از غار و عکاسي و پاکسازي محوطه غار از بخش‌هاي کاري اين گروه 25 نفره است.

محمدي در پاسخ به سوالي مبني بر واگذاري اين مجموعه به بخش خصوصي گفت: بخش خصوصي هر مجموعه‌اي را که در اختيار بگيرد به دنبال اين است که بيشترين بهره را از آن ببرد، بدون اينکه هزينه‌اي براي آن بکند، بدون شک بخش خصوصي هيچ‌گاه به دنبال نگهداري و نظافت از اين مجموعه نخواهد بود و سعي مي‌کند در مدتي که اين غار را در اختيار دارد بيشترين بهره‌برداري را از آن داشته باشد.

وي افزود: اگر قرار است چنين مجموعه‌هايي در اختيار بخش خصوصي قرار بگيرد، بايد بر اساس اصول و ضوابط مشخصي باشد، يکي از مسائل مهمي که در نگهداري اين غار بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که ميزان بازديد از اين غار بايد بر اساس ظرفيت‌هاي غار باشد، حجم بالاي بازديدکنندگان غار ممکن است در آينده آسيب‌هاي جدي به آن وارد کند.

سرپرست گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان ادامه داد: افزايش دماي غار يکي از تبعات حجم بالاي بازديدکنندگان است که امکان دارد موجب از بين رفتن زيبايي‌هاي غار بر اثر فعل و انفعالات دمايي شود.

محمدي گفت: غار نخجير در طول بيش از چندين قرن شکل گرفته و ما نبايد اجازه دهيم در عرض چند سال از بين برود.

وي تاکيد کرد: به راستي غار نخجير يکي از جلوه‌هاي خلقت خداوندي است که بايد تلاش شود آن را به عنوان يکي از آثار بکر و خارق‌العاده ثبت جهاني کنيم.

اعضاي گروه غارنوردي نقش جهان اصفهان متشکل از زهرا مدرسي، مجيد زرآوندي، يونس شريع‌مداري، افشين يوسفي، آرش نقافي، حميد بنيادي، جلال مزروعي، کريمي، سعادت لطفي‌زاده، بهروز محمدي، سبک‌خيز، محمد منصوري و ديگر اعضاي اين گروه در سفري يک روزه به شهرستان دليجان اقدام به نقشه ‌برداري، پاک‌سازي و عکس‌برداري از اين غار کردند.

غار نخجير در يازده کيلومتري شمال شهرستان دليجان و در نزديکي شهر نراق قرار دارد.

غار شگفت‌انگيز و اعجاب‌آور نخجير در جنوب شرقي استان مرکزي، شهرستان دليجان و شهر نراق با بيش از 70 ميليون سال قدمت جزو عجايب خلقت الهي است که در سال 68 هجري شمسي شناسايي و کشف شد و در سال 81 به ‌عنوان اثر ملي به ثبت رسيد.

اين غار در هشت کيلومتري شهرستان دليجان و نزديکي شهر نراق و در منطقه‌اي به نام "چال نخجير" واقع شده ‌است که درسال 66 ?    توسط شهرداري وقت شناسايي و گروه‌هاي کوهنوردي تاکنون تا عمق دو هزار متري آن پيشروي کرده‌اند.

غار نخجير يکي از غارهاي شکفت‌انگيز جهان محسوب مي‌شود که منشورها و اسفنج‌هاي بلورين کلسيت، باغ‌هاي مرجاني، دالان‌ها، دهليزها، تراس‌ها و حوضچه‌هاي متعدد جلوه‌اي انحصاري به اين غار داده است.

بافت‌هاي کلسيتي، قنديل‌هاي مخروطي، بلورهاي شيشه‌اي و توده‌هاي گل کلمي شکل که در اثر رسوبات کربنات کلسيم ايجاد شده، هر بيننده‌اي را به حيرت وا مي‌دارد.

اين غار واقع در پناهگاه حيات وحش جاسب و در 8 کيلومتري شرق شهر دليجان و در سه کيلومتري جاده آسفالته دليجان – نراق و در دامنه کوه کم ارتفاعي قرار گرفته است و داراي مختصات جغرافيايي 504555 طول شرقي و 340214 عرض شمالي است.

غار نخجير داراي يک شاخه اصلي به طول بيش از هزار و 200 متر و چندين شاخه فرعي بوده که از راه همواري مي‌توان به راحتي در غار حرکت کرد.

درون غار رسوبات دولوميتي به مقياس قابل توجهي به صورت لايه‌هاي سفيد رنگي کف کريدورها و دالان‌ها و دهليزهاي مسير اصلي غار را پوشانده که به عنوان رسوبات سفيد برفي نامگذاري شده است.

درون غار بر اثر عوامل تکنونيکي و هوازدگي شيميايي که کريستاليزه شده و کف ديواره‌هاي غار پوشيده از اسفنج‌هاي بلورين و سنگ‌هاي تزئيني زيبا تشکيل شده است که از اين لحاظ يکي از زيباترين غارهاي کشور محسوب مي‌شود.

سهولت دسترسي به آن از جمله مزيت‌هاي آن است چنانچه در مورد بهره‌برداري از آن اقدامات لازم و بايسته انجام شود مي‌توان از آن به عنوان يکي از جاذبه‌هاي اصلي اکوتوريستي در مقياس بين‌المللي ياد کرد.

تا ششصد متري اول غار مسير مشترک و در امتداد جنوب به شمال مي‌باشد و بعد از آن داراي دو انشعاب مي‌شود يکي از انشعابات به طرف شمال شرق و ديگري به شمال غرب امتداد مي‌يابد طول کل هر کدام از شعب حدود يک هزار و سيصد متر است، از امتيازات غار مزبور افقي بودن کل مسير است.

تالارهاي متعدد و حوضچه‌هاي آب، راهروهاي طولاني، مسيرهاي مشکل در بعضي از نقاط و چکنده و چکيده‌هاي بلورين و بسيار متنوع و زيبا و حتي در نقاطي منحصر به فرد از خصوصيات آن است.

حدود 95 درصد از بدنه غار پوشيده از چکنده و چکيده است و فقط 5 درصد باقيمانده سنگي است که اين خود بر زيبايي غار مي‌افزايد.

غار نخجير از تالارهاي مختلفي تشکيل شده که کوچکترين آن به متر 3*5*20 و بزرگترين آن به متر 30*40*120 وسعت دارد.

زيباترين تالار آن، تالار چهل‌ستون نام دارد که با انواع چکيده و چکنده‌هاي مختلف و رنگ‌هاي خيره کننده پوشيده شده است.

از ديگر تالارهاي اين غار مي‌توان تالار سفره عروس، درياچه، برزخ، باغ وحش، چهل‌چراغ و تالار زيبائي‌ها را نام برد.


معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: