تاریخ : 1392/08/08 11:14
 
پ پ

 

یادگارهایی از دوران ماد در روستای وفس استان مرکزی

این روستای مصفا که یکی از سکونتگاه های دوره مادها بوده هنوز بر سینه خود یادگارهای اصیلی را حفظ کرده که یکی از آنها گویش خاص وفسی از شاخه زبانی موسوم به «تاتی» است .

وفس، دیار مردان علم و ادب نیز هست و از شخصیت های آن می توان آیت الله شیخ عبدالنبی وفسی عراقی (مرجع تقلید) ، سید عبدالحمید (اولین شهید مشروطیت)، حاج محمدخان دارابی (حکیم گیاهی، سید محمود نبوی (اولین وکیل دادگستری ایران) محمدرضا اشراق (اولین قاضی دیوان عالی کشور را نام برد که احیای مکان تولد و زندگی آنان و ایجاد موزه مفاخر این بزرگان در روستا می تواند بعد دیگری از جاذبه های گردشگری باشد.

سرپرست میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: وجود بازیهای محلی، شوغات ها و متل ها، آیین های سنتی فرهنگی و مذهبی در کنار سایر ظرفیت های خاص وفس را به منطقه ای با کارویژه های قوی گردشگری تبدیل کرده به طوری که مسوولان میراث فرهنگی با تهیه طرح مطالعاتی این خطه را به عنوان روستای هدف گردشگری و منطقه نمونه تعریف کرده اند.

«محسن رحمتی» افزود: ثبت ملی بافت تاریخی وفس مانند 12 روستای خاص گردشگری کشور زمینه تقویت زیرساخت های گردشگری در این خطه را تسهیل و تسریع می کند.

وی توضیح داد: برآوردهای اولیه برای آماده سازی زیرساخت های ضروری در این روستای نمونه گردشگری 13 هزار و 387 میلیون ریال است که برای ایجاد اماکن اقامتی، تفریحی ، پارکینگ، آلاچیق، فضای سبز و سایر تاسیسات ضروری نیاز است.

وی عنوان کرد: یکی از کاستی های مهم این روستا برای رونق گردشگری، نبود مراکز خرید و فروشگاه های محصولات تولیدی و صنایع دستی و مایحتاج ضروری گردشگران و ضعف در امکانات اقامتی است.

وی بیان کرد: یکی از نیازهای ضروری این منطقه آموزش اهالی و اشاعه فرهنگ پذیرش توریست است به طوری که هر یک از اهالی این روستا باید با مبانی پایه راهنمای گردشگری، پذیرایی و مشاغل جانبی این حرفه آشنا شوند.

کارشناسان و دست اندرکاران امور فرهنگی و گردشگری در استان مرکزی بر این باورند که وفس با بافت تاریخی و گویش دوره مادها و استعدادهای فرهنگی و طبیعی و مذهبی متعدد نیارمند کسب حمایت های ویژه از سوی کمیسیون فرهنگی یونسکو و مراجع مهم فرهنگی بین المللی و ملی است چرا که به عنوان فصلی مهم از تاریخ و هویت ایرانی حیات زنده فرهنگی دارد.

شاید کوچکترین انتظار از مسوولان فرهنگی استان مرکزی این باشد تا با ساختن برنامه مستند قوی قابلیت های خاص این روستای استثنایی را از طریق رسانه ها معرفی کنند و داشته های این خطه را با راه اندازی سایت موزه ای در خور تاریخ و شان تاریخی این خطه حراست و جمع آوری کنند.

روستای وفس با مساحت تقریبی 20 کیلومتر مربع و ارتفاع دو هزار و 100 متر از سطح دریا دارای 509 خانوار با یکهزار و 607 نفر است و به گفته اهالی، سالانه به طور متوسط حدو ده هزار گردشگر از نقاط مختلف ایران به ویژه تهران ، اصفهان و همدان از آن دیدن می کنند که بیشتر آنان در فصول بهار و تابستان و ایام عزاداری های ماه محرم و آیین های سوگ و تعزیه به این روستا می آیند.

روستای وفس از شمال به شهرستان ساوه، از جنوب به کمیجان، از غرب به همدان و از شرق به تفرش محدود می شود و با حصاری از ارتفاعات زیبا احاطه شده که با گونه های متنوع زیستی و سبز این خطه را به گوشه ای از بهشت تبدیل کرده است.

گویش تاتی از قدیمی ترین گفتار ایرانی است که سه هزار سال سابقه دارد و هم اینک تنها چندین منطقه محدود در منتهی الیه استان مرکزی، همدان و قزوین به صورت بسیار محدود به آن تکلم می کنند.

در شهرستان کمیجان از توابع استان مرکزی چهار روستای «وفس»، «چهرقان»، «فرک» و «گورجان» گویش تاتی یا ووسی دارند که واژگان آن برای هر فارسی زبان به طور کامل غریب است.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: