تاریخ : 1394/08/19 11:35
 
پ پ

 

15 آبان روز درنا، فرصتی برای پرنده نگری

در سال 88 روز استانی درنا برای اولین بار توسط موسسه زیست‌محیطی سبزاندیشان اراک به دلیل وجود پتانسیل بالای این منطقه و همچنین حضور ده‌ها هزار درنا در فصل سرد سال مطرح و مورد پذیرش کارگروه گردشگری استان قرار گرفت و از این رو به دلیل حضور بیش از 12 هزار درنا در نیمه دوم سال در تالاب میقان هرساله این روز گرامی داشته می‌شود.

مراسم گرامیداشت روز درنا با هدف اطلاع‌رسانی، آشنایی و آموزش بهره‌برداری درست و پایدار از تالاب میقان، همچنین تاکید بر ارزش زیستگاهی و اکولوژیکی میقان و اهمیت حفظ این منطقه و مهاجرین آن با حضور دوستداران وانجکمن های مردم نهاد برگزار شد و حاضرین با حضور بر فراز برج 17 متری پرنده‌نگری به رصد پرندگان مهاجر خاصه درناها پرداختند.

وجود برج پرنده‌نگری با این میزان ارتفاع علاوه بر اینکه ظرفیت مناسبی برای عکاسان حیات‌وحش محسوب می‌شود، امکان رصد منطقه از جانب محیط‌بانان و اعمال نکات و امور حفاظتی برای مهاجرین تالاب و حفاظت آنها از شکارچیان را فراهم می‌کند و با توجه به اینکه تالاب میقان اراک تنها منطقه‌ای در مرکز کشور است که سالانه این تعداد پرنده مهاجر و درنا را در خود جای می‌دهد، توجه به امور حفاظتی و تامین امنیت این پرندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نامگذاری چنین روزی در تقویم استان می‌تواند نقش مراقبتی جدی را برای پرندگان مهاجر و درناها در نظر گیرد.

تالاب میقان اراک با وسعت 26 هزار هکتار و در اختیار داشتن دریاچه‌ای به وسعت حدود 10 هکتار هرساله میزبان خیل عظیمی از پرندگان مهاجر سیبری است و به استراحتگاه امنی برای پرندگانی همچون درنا، فلامینگو، خوتکا، کنگر، هوبره، حواصیل، اردک سرسبز و حتی پرندگان شکاری همچون عقاب‌ها و بالابان‌ها، شاهینیان و ... تبدیل شده است، اما وجود شرکت املاح معدنی ایران و برداشت سولفات سدیم، همچنین احداث فرودگاه و دکل‌های برق در کنار این منطقه خود تهدیدی برای امنیت پرندگان به شمار می‌رود، اما می‌توان در کنار این تهدیدات پتانسیل‌های دیگر منطقه را تقویت کرد و به کشور و حتی جهان نشان داد.

تالاب میقان به واسطه حضور این حجم پرنده مهاجر در نیمه دوم سال می‌تواند جمع کثیری از علاقمندان و پرنده‌نگران را به خود جذب کند و این امر قطعا می‌تواند نشانگر اهمیت و ارزش این منطقه و همچنین عامل شناسانده شدن جهانی این تالاب باشد.

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: