Portal_background_image

معاون ميراث فرهنگي استان مركزي خبر داد؛ «آغاز فصل اول كاوش باستانشناسي در دست كندهاي زيرزميني ترخوران تفرش»

معاون  میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد؛        
 «آغاز فصل اول کاوش باستانشناسی در دست کندهای زیرزمینی ترخوران تفرش»
🔸فصل اول کاوش دست کند زیرزمینی ترخوران تفرش آغاز شد .                                                                                 
▪️به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به نقل از معاون میراث فرهنگی این کاوش پس از اخذ مجوز از طرف پژوهشگاه سازمان متبوع با سرپرستی دکتر سید مهدی موسوی نیا از گروه باستانشناسی دانشگاه نیشابور از تاریخ 21/3/98 لغایت 4/5/98 انجام می پذیرد. 
▪️محسن کریمی معاون میراث فرهنگی استان اظهار داشت: در انجام این کاوش؛ شناخت از دلایل شکل گیری این دست کند و دوره های سکونتی آن و نهایتاً پیوند و ارتباط آن با تاریخ شهر تفرش مورد نظر است. 
▪️وی افزود: دست کند ترخوران در زیر محله ترخوران تفرش در عمق 6 تا 12 متر زیرزمین در یک بافت کنگلومرایی و ترکیب قلوه سنگ و شن شکل گرفته و شامل فضاهای مسکونی و راهروهایی است که احتمالاً در چند طبقه ایجاد و قابلیت اسکان جمعیت قابل توجه ای را داشته است. 
▪️کریمی در ادامه گفت: تاکنون بخشهایی از این فضای دست کند کاوش شده که در آن شواهدی از دوره سلجوقی، ایلخانی و صفوی شناسایی شده است . دست کند ترخوران براساس فضاهای موجود و گستردگی که در محله ترخوران تفرش دارد می تواند بعنوان یکی از بزرگترین دست کندهای ایران مورد توجه قرار گیرد و بطور قطع کاوش های باستان شناسی در آن ابعاد گسترده ای از فرهنگ ایران پیش از اسلام و دوره اسلامی را مشخص خواهد ساخت.
▪️وی افزود: اعتبار این پروژه 150 میلیون تومان می باشدکه از طرف شهرداری تفرش تأمین شده است. تابحال در استان مرکزی بیش از 15 دست کند در شهرستان های خمین، فراهان و تفرش شناسایی شده که سه مورد از آنها مورد کاوش قرار گرفته اند . 
▪️معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه گفت: با وجود این نوع معماری های دست کند، می توان استان مرکزی را بعنوان یکی از قطب های معماری دست کند در ایران دانست. 
▪️گفتنی است معماری دست کند نوعی از معماری است که براساس تراش و شکل دادن به فضاها در زیر و روی زمین در دل بافت های صخره ایی، کنگومرایی،  مارنی و .... شکل گرفته و قابلیت بهره برداری در راستای توسعه گردشگری را دارد.

 


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:366


   بازدیدهای روز گذشته:6960


   بازدیدهای دو روز گذشته:9135


   تعداد کل اخبار:2682


   آخرین بروزرسانی:1399/04/15 09:06


  پیوندها