Portal_background_image

مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي خبر داد؛ «جشن تيرگان در منطقه تاريخي زلف‌آباد همزمان با نخستين روز تابستان برگزار مي‌شود»

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی  علیرضا ایزدی در تکمیل این  خبر گفت: به منظور هماهنگی و افزایش کیفیت برنامه های جشن تیرگان جلسه ای به ریاست سجادی فرماندار و با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و معاون سازمان فرهنگ و ارشاد استان مرکزی در محل فرمانداری برگزار شد. 
▪️ مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود، گفت: جشن تیرگان ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.
▪️وی اظهار  داشت:  این جشن به مناسبت فرارسیدن زمان برگزاری جشن آئینی تیرگان که هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم در شهرستان فراهان برپا میگردد .
▪️ایزدی در ادامه گفت:  برپایی نمایشگاه عکس روستا ، بازی های بومی محلی ، نمایش  امیرکبیر ، تجلیل از پیشکسوتان فرهنگی ، رونمایی از تمبر اختصاصی جشن تیرگان و ... از جمله برنامه های این مراسم در فراهان خواهد بود.

▪️وی یادآور شد: جشن تیرگان به عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌پاشان در نخستین روز از تیر ماه در آستانه امامزاده احمدا‌بن علی(ع) ذلف‌آباد فراهان برگزار می‌شود.
▪️وی با بیان اینکه جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است، ادامه داد: این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب که با نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می‌شود. این جشن یک اثر ملی است و در سال 89 ثبت شده است، شکرگزاری، همدلی و تعاون اصلی‌ترین هدف برپایی این جشن بوده است. فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن‌ها و آئین‌هایی است که هر یک بیانگر یکی از صفات ارزنده اخلاقی و انسانی است، سنت‌هایی که با باورهای پدران و نیاکانمان گره‌خورده است؛ ضرورت حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی از آنجا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که هویت ما را شکل می‌دهد


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:4806


   بازدیدهای روز گذشته:3738


   بازدیدهای دو روز گذشته:3498


   تعداد کل اخبار:2466


   آخرین بروزرسانی:1398/09/14 13:14


  پیوندها