Portal_background_image

معاون ميراث فرهنگي استان مركزي خبر داد؛ « 5 مكان مهم رويداد حوادث انقلاب اسلامي استان مركزي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده استـ»

5 مکان مهم رویدادهای حوادث انقلاب اسلامی در استان مرکزی در هشتمین شورای سیاستگذاری آثار سازمان میراث فرهنگی در راستای حفظ ارزش های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، معاون میراث فرهنگی  امروز21 بهمن سال 97 با اعلام این خبر گفت: این مکان ها شامل میدان شهدا، میدان انقلاب ، خیابان شهید ادبجو، دانشگاه اراک و میدان عاشورای خمین می باشد که در هشتمین شورای سیاستگذاری آثار سازمان میراث فرهنگی در راستای حفظ ارزش های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ثبت رسیده است.

محسن کریمی در ادامه گفت: میدان عاشورا در خمین(چاله نخل) در ماههای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی  پیوسته  صحنه تظاهرات و راهپیمایی های مردم و درگیری بین مردم و مامورین رژیم بوده و چندین نفر از انقلابیون توسط ماموران شهید و مجروح شده اند.

او افزود: میدان انقلاب در اراک از مکان های دیگر استان که به ثبت ملی رسیده است این مکان شاهد تظاهرات قشرهای مختلف مردم بوده که هر چه پیروزی انقلاب نزدیکتر می شویم حضور مردم پررنگتر می شود و قطعنامه ها و بیانیه ها در این مکان قرائت می شده است.  

کریمی در ادامه یادآور شد: میدان شهدا در اراک که همان میدان مرکزی واصلی شهر بود و باغ ملی نام داشته است به دلیل نزدیکی به بازار سرپوشیده محل داد و ستد و خرید و فروش مایحتاج مردم محسوب می شده است و به این دلیل کلیه حوادث و اتفاقات مهمی که سطح شهر رخ می داده است به نوعی به این میدان مرتبط بوده است.

کریمی در ادامه گفت: خیابان شهید ادبجو در اراک، مکان دیگری که به ثبت ملی مکان رخداد رسیده است؛ در 26 آبان 57 درگیریهای ماموران رژیم با شلیک به سمت مردم نوجوان 12 ساله ای به نام سعید ادبجو در آن خیابان به شهادت رسیده است که فردای آن روز مردم با تظاهرات در خیابانها نام آن خیابان را به شهید ادبجو تغییر نام دادند.

وی افزود: پنجمین مکان رخداد ثبت شده در استان، دانشگاه اراک(مدرسه عالی علوم) بود که از جمله مکانهایی بود که در مبارزات انقلابی علیه رژیم شاه در اراک نقش زیادی داشته است. با درگیریها ما بین مامورین و رژیم  دانشجویان دانشگاه اراک ، تعداد زیادی از دانشجویان مجروح شدند و در بسیاری از مواقع راهپیمایی ها و تظاهرات که از نقاط مختلف شهر شروع شده بود به دانشگاه ختم می شد و مردم به دانشجویان داخل دانشگاه ملحق می شدند و پس از قرائت قطعنامه ها و اقامه نماز دانشگاه را ترک می کردند.

کریمی در پایان گفت: با ثبت این اماکن و معرفی مکان‌های مذکور به گردشگران به عنوان محل وقوع حوادث تاریخی در استان مرکزی، رویدادهای مهم انقلاب اسلامی را به آنها معرفی کنیم.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:951


   بازدیدهای روز گذشته:4647


   بازدیدهای دو روز گذشته:4347


   تعداد کل اخبار:2365


   آخرین بروزرسانی:1398/05/27 09:31


  پیوندها