تاریخ : 1395/10/25 14:01
 
پ پ

 

استاندار: روند مرمت و بازسازي خانه تاريخي امير كبير مثبت است

مدير كل ميراث فرهنگي استان: 60 درصد طرح مصوب پروژه، اجرايي شده است

استاندار مركزي به همراه معاون عمراني، مدير كل ميراث فرهنگي، فرماندار اراك و مدير كل راه و شهرسازي استان از مراحل مرمت و بازسازي خانه تاريخي امير كبير در روستاي هزاوه بازديد كردند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل  ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي، استاندار در اين بازديد گفت: با توجه به جايگاه ارزشمند اين بنا ميبايست برنامه ريزي هايي را در خصوص مرمت و بهسازي داشته باشيم تا يكي از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري استان را به بهترين نحو معرفي كرده نمايش دهيم.

محمود زماني با اشاره به پيشرفت مطلوب اين پرو‍ژه گفت: با توجه به بودجه و امكانات در نظر گرفته شده، پيشرفت پروژه مثبت بوده و مراحل انجام كار طبق طرح مصوب پيش رفته است.

وي افزود: اميركبير شخصيتي استثنايي در تاريخ كشور است و اين بنا به غير از داشته هاي تاريخي، يك بناي فرهنگي و معنوي براي استان محسوب مي شود كه همين مهم مسووليت ما را در بازسازي اين بنا برجسته مي كند. آرزوي قلبي بنده اين است كه هرچه سريعتر اين مرمت و بازسازي به پايان رسد تا شاهد بهره برداري مجدد از اين بناي ارزشمند باشيم از همين رو مابقي بودجه مورد نياز براي اتمام كار را نيز تامين خواهيم كرد.

 

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي نيز در اين بازديد با اشاره به پيشرفت 60 درصدي پروژه گفت: اين اثر در سال 89 در رديف آثار ملي ثبت شده و تا امروز با پيشرفت 60 درصدي همراه بوده است.

سيد محمد حسيني افزود: تا به امروز مبلغ 140 ميليون تومان در اين پرو‍ژه هزينه شده اما براي اتمام كار به 250 ميليون تومان ديگر نياز داريم تا طبق طرح مصوب تمام برنامه هاي مورد نظر را اجرايي كنيم. متاسفانه در سال هاي گذشته روند مرمت پرو‍ژه بسيار كند انجام شده از همين رو آسيب هاي وارد شده به بنا جدي است از همين رو زمان و بودجه بيشتري را نسبت به حالت طبيعي طلب مي كند.

وي اظهار داشت: اقدامات مقاوم سازي و زير بنايي طرح به اتمام رسيده تا از بابت تخريب بنا نگراني وجود نداشته باشد اما از مراحل مياني و نازك كاري، اقداماتي از قبيل ساخت و نصب درهاي مصوب، كف سازي، تاسيسات و محوطه سازي باقي مانده كه در صورت تزريق بودجه در اسرع وقت اجرايي مي شوند.

 

معرفی سازمان ارتباط با ماپیوندها English
          ورود به سایت
         نام کاربری:   
         کلمه عبور: