Portal_background_image

با آیین های باستانی، به استقبال گردشگران نوروزی می رویم

اولویت ملی اداره کل در نوروز 96، ارائه خدمات متفاوت به گردشگران نوروزی مطابق با شعار سال سازمان است؛ اما در رویکرد استانی، برنامه ریزی ها به سمتی است تا استان مرکزی را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم

اولویت ملی اداره کل در نوروز 96، ارائه خدمات متفاوت به گردشگران نوروزی مطابق با شعار سال سازمان است؛ اما در رویکرد استانی، برنامه ریزی ها به سمتی است تا استان مرکزی را از معبر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

 

به گزارش روابط عمومي ميراث فرهنگي،صنايع دستي وگردشگري استان مركزي ،مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی روز پنجشنبه 26 اسفندماه با اشاره به شعار سازمان در نوروز 96 گفت: ازآنجاییکه شعار سال"نوروز متفاوت" است سعی مان بر آن بوده تا ارائه خدمات متفاوت، اولویت کاری مان باشد از این رو به غیر از برپایی نوروزگاه ها در سراسر استان، معرفی جاذبه های گردشگری استان را مدنظر داشته ایم،جاذبه هایی که به غیر از طبیعت چهارفصل، ابنیه تاریخی و اماکن گردشگری، بر آیین های محلی این استان نیز متمرکز شده است.

سید محمد حسینی افزود: تمرکز بر معرفی آیین ها و موسیقی محلی با محوریت بازیابی و تزریق رگه های هویت به نسل جدید و هم ذات پنداری مجدد ایشان با داشته های ملی و مذهبی در نوروز 96 اجرا می شود.

وی با اشاره به آیین و رسوم کمرنگ شده در طول زمان گفت: احیا این رسوم در شهرستان های استان در ایام نوروز یکی از اهداف سازمان بود که در 5 شهرستان در این خصوص برنامه های مدونی خواهیم داشت. در شهرستان اراک آیین ناقالدی و رشکی و ماسی ، کردلی به کوه در شهرستان خمین، کوسه گلین در شهرستان فراهان، اُهو اُهو در شهرستان محلات و موسیقی طبیعت در تفرش احیا، اجرا و برگزار خواهند شد. البته با توجه به اهمیت این رسوم بعد از ایام نوروز نیز برای قوت گرفتن این آیین تاریخی، برنامه ریزی های مدونی صورت خواهیم داشت.

 

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی اظهار داشت: متاسفانه در سال های گذشته بازار اراک که یکی از شاخص ترین بناهای تاریخی استان است در ایام نوروز تعطیل بود و پویایی خود را به طور کامل از دست می داد اما در نوروز 96 با رایزنی های صورت گرفته برای ارائه خدمات و حضور گردشگران، فعال خواهد بود. همین طور برخی از سراهای ارزشمند این بازار نیز برای استفاده و رویت گردشگران آماده پذیرایی خواهد بود.

حسینی با اشاره به پتانسیل های شهرستان محلات و خمین اظهار داشت: محلات به واسطه جاذبه های متنوع گردشگری، به عنوان پربازدید کننده ترین شهر استان در ایام نوروز خدمات ویژه ای را به مسافرین ارائه خواهد داد. طی رایزنی های صورت گرفته، برای اولین بار گلخانه های این شهر برای استفاده و رویت گردشگران در دسترس خواهد بود، زیرا این شهرستان به عنوان هلندِ ایران و بزرگترین تولید کننده گل در کشور، یکی از جاذبه های خاص طبیعی را در خود جای داده است.

وی اظهار داشت: شهرستان خمین نیز به عنوان زادگاه بنیان گذار کبیر انقلاب، قطب گردشگری معنوی استان خواهد بود، البته این شهرستان به علت وجود سنگ نگاره های خمین که متعلق به 35 هزار سال پیش است، جاذبه تاریخی و باستانی را نیز به مسافران نوروزی ارائه خواهد داد.

 

 

وی افزود:  20 غرفه دائمی و موقت صنایع دستی در سراسر استان،  توانایی هنرمندان را در رشته های گوناگون در اختیار مسافران قرار خواهد داد.

 

حسینی با اشاره به جایگاه موسیقی سنتی در استان گفت: زادگاه موسیقی دستگاهی ایران، خطه فراهان است که با بزرگانی چون میرزا عبدا... و آقا حسین قلی، پرچم دار این هنر ناب ایرانی است. از این رو جاری کردن طنین موسیقی آیینی و سنتی به عنوان هنری والا، در ایام نوروز در دستور کار اداره کل خواهد بود و گروه های موسیقی در نوروزگاه ها به هنرنمایی در این راستا خواهند پرداخت.

 

وی افزود: برای هدایت گردشگران نوروزی، کتابچه جامع گردشگری درنظر گرفته شده که در جمع آوری آن بر راهنمایی قدم به قدم مسافران تاکید شده است. در این کتابچه با استفاده از خلاصه گویی و درج تصاویر محیطی، بر آگاهی کامل گردشگران تمرکز شده است.

 

حسینی اظهار داشت: حدود 700 هزار کتابچه، بروشور، لوح فشرده و نقشه گردشگری توسط دستگاه های دخیل در ستاد اجرایی خدمات سفر تهیه شده که در نقاط مختلف استان در دسترس میهمانان استان قرار خواهد گرفت.

 

وی در پایان گفت: در استقبال از گردشگران نوروزی تمام توان و داشته های خود را به کار خواهیم گرفت. در روز اول نوروز نیز به همراه استاندار مرکزی، معاونین، فرمانداران و دیگر مدیران ارشد استان، به استقبال میهمانان نوروزی خواهیم رفت و با اهدای صنایع دستی و بلیط بازدید از موزه ها، به نخستین گردشگران ورودی به استان، حق میزبانی خود را در حد توان ادا خواهیم کرد.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:177


   بازدیدهای روز گذشته:1710


   بازدیدهای دو روز گذشته:4386


   تعداد کل اخبار:1927


   آخرین بروزرسانی:1396/12/28 15:38


  پیوندها