Portal_background_image

معاون ميراث فرهنگي استان مركزي خبر داد؛ آغاز عمليات مرمت نقاط خطر آفرين بازار تاريخي اراك

مرمت و بازسازی اضطراری نقاط حادثه خیز مجموعه فرهنگی تاریخی بازار و انجام مرمت سرای نبی زاده آغاز گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی ، امروز 2 آذر 98 معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: در این مرحله از مرمت بازار تاریخی اراک که با مشارکت مالی شهرداری اراک آغاز گردیده است، نقاط خطر آفرین بازار به ویژه در سراهای نبی زاده، اکبریان، کرمانشاهی ها، کاشانی ، نوذری و نیز طاقهای آسیب دیده سایر بخش های بازار مورد مرمت و بازسازی قرار می گیرد.

محسن کریمی گفت: در این مرحله از مرمت مبلغ 20 میلیارد ریال برای مرمت و بازسازی اختصاص یافته است که با کمک شهرداری آغاز گردیده است .

کریمی در ادامه گفت: با تأمین اعتبار از محل اعتبارات ملی وزارت میراث فرهنگی و نیز اعتبارات استانی و با توجه به قول مساعد استاندار مرکزی در این زمینه مرمت بازار ادامه خواهد یافت.

 بازار اراک شامل 20 سرا و تیمچه است که سراها و تیمچه ها در طرفین بازار و به فاصله 50 متر از یکدیگر ساخته شده اند و هر سرای به محل داد و ستد و تولید کالای خاصی اختصاص داشته است. از جمله می توان به تیمچه کاشانی که به بازار فرش اختصاص داشته و تیمچه مهر که به فروش صنایع دستی اختصاص داشته اشاره کرد

گفتنی است مجموعه تاریخی بازار اراک با قدمت بیش از ۲ قرن یکی از نمونه‌های ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی است که تمامی جزئیات را با ظرافت و به بهترین کیفیت در خود دارد. مساحت کل مجموعه تاریخی بازار اراک بالغ بر 14 هکتار است .که شامل دو محور عمود بر هم به طول 720 متر و دو ورودی  و محور شرقی غربی به طول 200 متر و دارای 8 گذر و ورودی شرقی غربی است .


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:3564


   بازدیدهای روز گذشته:9135


   بازدیدهای دو روز گذشته:7251


   تعداد کل اخبار:2682


   آخرین بروزرسانی:1399/04/15 09:06


  پیوندها