Portal_background_image

مدير كل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان مركزي: اجراي 45 پروژه مرمتي در سال 98 در استان مركزي

45 پروژه مرمتی در سال گذشته در استان مرکزی اجرا شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی علیرضا ایزدی امروز 6 اردیبهشت 1399 در تکمیل این خبر گفت: «در سال 1398 تعداد 22 اثر فرهنگی تاریخی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است. از این تعداد 8 اثر در حوزه میراث غیرمنقول 2 اثر در حوزه میراث صنعتی ، 4 اثر در حوزه میراث منقول، 3 اثر در حوزه میراث طبیعی و 5 اثر در حوزه میراث ناملموس می باشند.»
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه افزود: «میدان ارگ اراک، کاروانسرای حاجی آباد زرندیه و خانه های با ارزش تاریخی نظیر خانه پراخودی مقدم و اعتصام الملک آشتیان از آثار و بناهای ثبت شده در فهرست میراث ملی می باشند.»
علیرضا ایزدی افزود:  «شرکت ماشین سازی اراک احداث شده در دهه چهل شمسی از مهمترین صنایع کشور است که در فهرست میراث صنعتی کشور در همایش میراث صنعتی کشور در ماهشهر در فهرست اثار ملی به ثبت رسید. »
ایزدی گفت: «در سال 98 بیش از 45  پروژه مرمتی با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال  اجرا گردید که  ازمهمترین آنها مرمت گنبد مسجد جامع ساوه، خانه محسنی اراک و نیز گنبد امامزاده سهل بن علی آستانه را می توان نام برد. »
 او گفت: «همچنین در سال 99 کف سازی راسته بازار اراک با همکاری شرکت توزیع برق اراک انجام شد و با همکاری شهرداری اراک و با تخصیص اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال مرمت بازار تاریخی اراک آغاز گردید. »
ایزدی با اشاره به اینکه تهیه طرح جامع مرمت و احیاء بازار تاریخی در دست تکمیل نهایی قرار دارد  افزود:  «این طرح در سه ماهه اول سال 99 تکمیل می گردد.»
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: «عملیات پژوهشی کاوش معماری دست کند زیرزمینی محله ترخوران شهر تفرش با همکاری شهرداری تفرش در سال 98 انجام شد. این محوطه تاریخی با ارزش مجموعه ای از معماری دست کند زیرزمینی است که گستره قابل توجهی از شهر تفرش را در برمی گیرد و مربوط به قرون میانی اسلامی است و کاوش این محوطه در سال 99 ادامه خواهد یافت. »
ایزدی با اشاره به عملیات اجرایی احداث موزه استانی شهر اراک با زیربنای 8000 متر مربع و با اعتباری بالغ بر 25میلیارد ریال که در حال انجام است گفت: «این پروژه در سال 99 نیز ادامه خواهد یافت . »
او گفت: «موزه بزرگ اراک موزه جامع استانی است که از بخش های مختلف و خدمات جنبی گوناگونی برخوردار می باشد و برنامه ریزی گردیده تا سال 1400 به بهره برداری برسد.»
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه افزود: «در سال 98 میزان بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی 10 درصد رشد داشته و آمار بازدید کنندگان از موزه ها و اماکنی که تحت نظارت اداره کل موزه های وزارت متبوع اقدام به فروش بلیط می نمایند به رقم 54500 نفر رسیده است.»
ایزدی گفت: «در سال 98 دو مورد مجوز مجموعه داری در زمره مجموعه های مردم شناسی در شهرستان تفرش صادر گردید و تعداد 40 سکه اشکانی و الیمایی استان در حوزه آثار منقول فرهنگی و تاریخی مرمت شد. »
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: «با ساماندهی 130 اثر منقول تاریخی فرهنگی دیگر؛ تعداد کل اثار منقول ساماندهی شده به 5450 اثر رسید و با این تعداد کل آثار منقول استان ساماندهی شده است. »
او در پایان گفت: «عرصه و حریم 7  اثر تاریخی و طبیعی استان نیز از جمله تکیه خلیل جهان بیگ و آب انبار میرزا حسین عاملی در شهرستان ساوه مصوب و ابلاغ گردید.»


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:177


   بازدیدهای روز گذشته:3288


   بازدیدهای دو روز گذشته:3888


   تعداد کل اخبار:2743


   آخرین بروزرسانی:1399/06/29 13:02


  پیوندها