Portal_background_image

اراك

شهرستان اراک مرکز استان مرکزی است.مساحت آن 4067کیلومتر مربع می باشد و جمعیت آن بالغ بر599634 نفر است.این شهرستان از شمال به شهرستان های فراهان و آشتیان، شرق به شهرستان های محلات و دلیجان، غرب و جنوب غرب به شهرستان های خنداب وشازند و از جنوب به شهرستان خمین محدود می شود. شهرستان اراک به مرکزیت شهر اراک دارای 3 بخش، 6 شهر و 11دهستان می باشد.

قدمت شهر اراک به دوره قاجار می رسد.پیش از آن، این منطقه بخشی از ایالت عراق عجم به حساب می آمد.در زمان فتحعلی شاه قاجار به سبب ناامنی و اختلافات ملی، قشونی به نام عراق تشکیل گردید و یوسف خان گرجی، سپهدار اعظم از فتحعلی شاه تقاضا نمود که برای مرکز قشون عجم قلعه ای نظامی احداث نماید. بدین ترتیب ساختمان اصلی شهر اراک با نام سلطان آباد بنا نهاده شد و در سال 1231 ه.ش به پایان رسید. زمانی که راه آهن سراسری در سال 1317 ه.ش ایجاد شد، ایستگاهی در کنار شهر احداث گردید و نام ایستگاه را اراک گذاشتند. سپس بخشنامه هایی ابلاغ گردید که نام آبادی های مجاور ایستگاه به نام همان ایستگاه خوانده شود. از این رو این منطقه اراک نامیده شد و در زمان های بعد اراک از لحاظ مرکزیت مورد توجه قرار گرفت و قطب صنعتی کشور گردید.

وجود کارخانه ها و صنایع مختلف در محدوده شهر از عوامل جذب فعالیتهای صنعتی و خدماتی در این منطقه شده است. مهمترین کارخانه های صنعتی اراک عبارتند از: ماشین سازی، آلومینیوم سازی، آذرآب، واگن پارس، کمباین سازی، صنایع سنگ.

    برای کلمه اراک معانی گوناگونی ذکر گردیده است که تعدادی از آنها عبارتند از : (تخت شاهی) پایتخت، باغستان و نخلستان، شهرستان، باغ و بارگاه.

پروفسور هرتسفلد آلمانی (اراک) را شکل فارسی کلمه عراق و به معنی سرزمین هموار دانسته اند. اهالی شهرستان عمدتاً به زبان فارسی ودر بخش هایی به زبان ترکی تکلم می نمایند.غذای محلی استان آش ترخینه،کاچی،دیزی، نان فتیر وکسمه می باشد.


دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

دسترسی سریع

مطالب ویژه


اینفوگرافیک


اقامتگاه های بوم گردی استان

آخرین اخبار دفاتر همیاری
آمار سایت

 • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

  بازدیدهای امروز:3135


  بازدیدهای روز گذشته:3129


  بازدیدهای دو روز گذشته:5823


  تعداد کل اخبار:2786


  آخرین بروزرسانی:1399/08/26 12:02


پیوندها