Portal_background_image

مدير كل ميراث فرهنگي: افتتاح اولين نمايشگاه توانمنديهاي بانوان در حوزه صنايع دستي و سوغات، و جشن استقبال از تابستان، شهرستان آشتيان

🔹"هزینه هشت کوره صنایع دستی برای هنرمندان میناکار توسط استانداری مرکزی تامین می شود."

🔸 سید «علی آقازاده» عصر پنجشنبه در آئین گشایش نمایشگاه دستاوردهای صنایع دستی بانوان استان مرکزی در آشتیان، افزود: بخشی از منابع مالی مورد نیاز تأمین مس فاز هنرمندان میناکار نیز پرداخت می‌شود.
▪️وی اظهار داشت: رشته میناکاری از رشته‌های صنایع دستی آینده دار است که باید هنرمندان شاغل استان در این رشته باید با خلاقیت و تولید کیفی زمینه ارزآوری را در این بخش فراهم کنند.
▪️استاندار مرکزی گفت: ۳۰ میلیارد ریال در چهار ماه سال گذشته از محل فروش صنایع دستی استان درآمد کسب شده است.
▪️آقازاده افزود: پیام نمایشگاه توانمندهای صنایع دستی زنان استان این است که می‌توان با کمترین هزینه اشتغال پایدار ایجاد کرد و این سیاست باید روز به روز در استان گسترش یابد.
وی یادآور شد: حمایت از هنرمندان صنایع دستی به عنوان بخش مهمی از اقتصاد استان باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا موانع برای تولید و صادرات از پیش پای آنان برداشته شود.
استاندار مرکزی گفت: صنایع دستی موجب رونق اقتصاد ملی و تولید ثروت است و احیا و رونق این بخش امروز تکلیفی جدی است.
▪️آقازاده افزود: ایجاد هر شغل پایدار بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه دارد در حالی که مشاغل صنایع دستی را می‌توان با ۱۰۰ میلیون ریال ایجاد کرد.
▪️وی تصریح کرد: برای کاهش مشکلات و موانع فعالیت هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع دستی کارگروهی در استان تشکیل می شود.
▪️مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این آیین گفت: یک سوم رشته های صنایع دستی کشور در استان مرکزی فعال هستند و این مهم بیانگر ظرفیت بالای این خطه در زمینه هنرهای سنتی و دستی است.
▪️«علیرضا ایزدی» افزود: برخی رشته ها ی صنایع دستی مانند هنرهای چوبی و میناکاری از نظر اشتغالزایی، هنری و تولید ثروت ظرفیت مطلوبی دارند اما باید برای شکوفایی این ظرفیت ها حمایت موثر از هنرمندان انجام شود.
▪️وی اظهارداشت: رشته میناکاری از صنایع مهم و تاثیرگذار استان است که هنرمندان این رشته در زمینه کوره مشکل دارند و ایجاد هر کوره به ۲۵۰ میلیون ریال منابع مالی نیاز دارد.
▪️مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: برای تکمیل کوره های مورد نیاز در رشته میناکاری استان حداقل به ۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
▪️ایزدی افزود: هنرمندان میناکاری استان مواد اولیه را از اصفهان خریداری می کنند در صورت تامین ۱۰۰ تن مس برای شاغلان این رشته صنایع دستی در استان، بخش مهمی از دغدغه ها حل می شود.
▪️نمایشگاه دستاوردهای صنایع دستی بانوان استان مرکزی با ۲۲ غرفه در آشتیان دایر شده و به مدت سه روز برای بازدید علاقه مندان دایر است.
▪️گفتنی است هشت هزار و ۲۰۰ هنرمند صنایع دستی در ۱۱۰ رشته دایر استان مرکزی فعالیت دارند.
▪️استان مرکزی دارای ۱۲ بازارچه عرضه محصولات صنایع دستی و ۶ فروشگاه هنرهای سنتی و دستی است و در سال‌های اخیر ۱۱ رشته منسوخ شده صنایع دستی این استان با حمایت‌های اصولی احیا شده و به گردونه تولید پیوسته است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:5439


   بازدیدهای روز گذشته:7386


   بازدیدهای دو روز گذشته:3912


   تعداد کل اخبار:2641


   آخرین بروزرسانی:1399/03/01 08:42


  پیوندها