Portal_background_image

🔹مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي: "اولين همايش فرش دستباف استان مركزي در اراك برگزار مي شود."

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی روز چهارشنبه  13 آذرماه در سالن جلساتپیامبر اعظم(ص) در استانداری استان مرکزی برگزار می شود.

▪️در این همایش که با حضور پیشکسوتان، متخصصین و فعالین صنعت فرش دستباف استان و کشور برگزار می شود، ظرفیت ها، فرصت ها و ویژگی های فرش دستباف استان مرکزی مطرح خواهد شد.

▪️علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: فرش از جمله کالاهایی است از گذشته تا به امروز جنبه اقتصادی برای مردم داشته و به عنوان یک دارایی به آن نگاه می کنند.

▪️وی افزود:  استحکام و بافت بر اساس سلیقه بازار هدف باعث شد، فرش این خطه در بازده زمانی خاص رونق بگیرد.

▪️ایزدی  قیمت ارزان و تولید انبوه را دو اصل مطرح در اقتصاد روز دنیا برای عرضه کالا برشمرد و خاطر نشان کرد: این دو موضوع هوشمندانه در فرش ساروق در گذشته مورد توجه بود.

▪️او ادامه داد: فرش ساروق همپای قیمتی فرش همدان با توجه به سلیقه بازار هدف،  در گذشته به دو حوزه فرش محلی (مشتریان داخلی) و فرش آمریکایی(بافت بر اساس سفارش اروپایی و آمریکایی) تقسیم می شد. 

▪️ایزدی عامل استحکام فرش را وابسته به گره های آن دانست و تصریح کرد: فرش ساروق که با دو نام آمریکایی و محلی در بازار شهرت داشته با دو هزار و 400 تا 4 هزار گره بافته می شد که این امر عاملی بود بر استحکام و مقاومت فرش اما امروزه فرش در همان خطه با هزار و 200 تا دو هزار گره بافته می شود. 

▪️وی ادامه داد: اگر با دید هنری به فرش دستباف نگاه شود یک بخش از آن به نخ ریسی و رنگ آمیزی  اختصاص پیدا می کند و نباید از آن غافل شد.
 
▪️ایزدی گفت: آنچه در فرش ساروق قدیم مشاهده می شد استفاده از رنگ های گیاهی و رنگرزی به شیوه سنتی بوده است. در واقع سه عامل رنگ، گره و نوع بافت در هم تنیده سه عامل دوام و استحکام فرش ساروق در گذشته بوده است.
 
▪️او بیان کرد: در گذشته مقاومت فرش ساروق به دلیل گره و بافت در حدی بود که مسئله ای مانند استفاده از مواد شوینده قلیایی به بافت آن آسیب وارد نمی کرد و این از خصیصه های فرش ساروق بود، این موارد در کنار بروز بودن رنگ و طرح نیاز است در نظر گرفته شود.

▪️ایزدی گفت: عدم شناسایی نیاز و سلیقه بازار هدف، دلایلی همچون از بین رفتن نخ ریسی سنتی، عدم استفاده از رنگ های قالب و کنار گذاشتن رنگ های گیاهی و استفاده از رنگ های شیمیایی تهدید امروز حوزه فرش دستبافت استان است.

▪️هم اندیشی و همراهی بخش دولتی و بخش خصوصی قطعا در رفع نواقص و رونق بازار فرش دستباف استان اثرگذار خواهد بود که این مهم از اهداف همایش است. 
▪️برنامه دو روزه پویش ملی فرش دستباف اراک برای اولین بار در استان در آذرماه برگزار خواهد شد.
▪️ پویش ملی فرش دستباف اراک با هدف بازآفرینی فرش استان مرکزی در بازارهای داخلی و خارجی،  ایجاد بستر مناسب برای بازارهای آتی فرش اراک در داخل و خارج و افزایش صادرات فرش استان، پیاده سازی بخش هایی از سند فرش، ایجاد بستری برای ثبت جهانی سایر برندهای فرش استان مانند فرش جیریا، فراهان و...، گردهمایی دست اندرکاران، تولیدکنندگان  و بافندگان کشور در اراک به منظور انتقال تجربه به صنعت فرش استان مرکزی، ایجاد انگیزه در متولیان تولید فرش و بافندگان و طراحان استان به منظور تغییر رویه و بهبود در طرح ها، نقش ها و بازاریابی محصولات،  معرفی چهره های شاخص استان در حوزه فرش در سطح ملی و کمک به تقویت هویت فرهنگی و اجتماعی، ارایه و دریافت راهکارهایی برای برون رفت از شرایط رکود در بازار فرش اراک برگزار می شود.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:411


   بازدیدهای روز گذشته:0


   بازدیدهای دو روز گذشته:10


   تعداد کل اخبار:2690


   آخرین بروزرسانی:1399/04/26 09:42


  پیوندها