Portal_background_image

سميه حيدري- كارشناس ارشد برنامه ريزي توريسم اينجا به جاي سينه‌زني در تاسوعا جغجغه‌زني مي‌كنند جغجغه زني؛ آئيني به جا مانده از صفويه در انجدان اراك

گردشگری آئینی راهی بسوی زنده نگه داشتن میراث معنوی در روستای تاریخی انجدان گردشگری

آيينها به مثابه پلي ميان حال و گذشته محسوب ميشوند كه به واسطه آنها انسان امروزی ميتواند به درک و فهم قابل قبولي از گذشته و هويت خويش دست يابد. گردشگری آئینی در عصر حاضر يكي از عوامل مؤثّر در گسترش ارتباطات و تبادلات فرهنگي، اقتصادی و اجتماعي و به منزله ايجاد كننده فرصتهای شغلي در بخش اقتصادی و ايجاد تعاملات اجتماعي، فرهنگي مطرح ميشود. انگيزه پرداختن به گردشگری و رفتن به سفر در همه افراد يكسان نيست. بطور كلي برخي از خصوصيات افراد سبب ترغيب آنها به سفر و شركت در فعاليتهای مختلف گردشگری ميشود. به عنوان مثال افرادی كه علاقمند به گردشگری روستايي هستند بيشتر به دنبال ويژگيهای حقيقي روستا از جمله آرامش و آسايش، تجربه يک سبک متفاوت زندگي به دور از هياهوی شهر، آشنايي با آداب و رسوم فرهنگي و شناخت آيينهای ديرين در مناطق بكر روستايي ميباشند كه با زندگي آنها در تناقص است.

در روستاها عوامل متعددی ميتوانند زمينه ساز جذب توريست باشند كه يكي از اين عوامل وجود آيينها، باورها، آداب و سنتها و در واقع همان ويژگيهای ناملموس و معنوی فرهنگي ميباشد.

بنابراين در درجه اول شناخت اين آيينها و ارزشهای فرهنگي و در مرحله بعد تلاش در جهت حفظ و نگهداری اين ارزشها برای انتقال آنها به نسلهای آتي حائز اهميت است. اين آيينها كه ريشه در باورها و اعتقادات يک ملت و قوم دارند، امروزه به عنوان يک جاذبه گردشگری شناخته شده‌اند و در سراسر جهان راهي برای جذب گردشگر به شمار ميآيند. در واقع تمايل افراد به تجربه های جديد فرهنگي، آداب و رسوم، سبک زندگي، آئين ها و مناسک مذهبي و كلاً برساختهای فرهنگي ميتواند يكي از دلايل اصلي توسعه گردشگری آئيني در مناطق روستايي باشد. آنچه كه در گردشگری آييني وجود دارد، باورها و آيينهايي است كه تا امروز به حيات خود ادامه داده است.  روستای انجدان از روستاهای دهستان امان آباد بخش مركزی شهرستان اراک، مركز استان مركزی مي‌باشد . اين روستا در گذشته مرکز تجدید حیات فرهنگی، تبليغي و جايگاه رهبران اسماعيلي نزاری پس از سقوط الموت بوده است.  بنا به اقوال گوناگون اين روستا در حمله مغولها به ايران به شدت آسيب ديد و مردم برای فرار از گزند مغولها در زير روستا نقب حفر نموده و در زير زمين مشغول به زندگي شدند. بر اساس مستندات تاريخي، بويژه سنگ نوشته ها و سنگ قبرهای موجود، قدمت اين روستا به قبل از اسلام برمي‌گردد و بيش از هزار سال تخمين زده مي‌شود.

اين روستا با توجه به قدمت تاريخي خود دارای آيينها و آداب ورسوم خاص است. ازجمله آيينهای منحصربه فرد و ويژه در تاريخ فرهنگ مردم روستای انجدان آيين عزاداری، آيين عروسي و آيين تقسيم آب كشاورزی ميباشد كه در اين ميان آيين عزاداری ايام محرم به ويژه مراسم تاسوعا و عاشورا كه يكي از نمونه هايي مراسم فرهنگي- مذهبي مسلمانان شيعي است و هر ساله در قالب در نوع خود بي‌نظير است و از جلوه های خاصي برخودار ميباشد.

مراسم چغچغه زني، يک حركت و جريان مردمي برگزار ميشود يكي از آيينهای مرسوم عزاداری در روستای تاريخي انجدان است كه در فهرست آثار معنوی كشور نيز به ثبت رسيده است. قدمت اين آيين كهن به دوره تيموريان و صفويه ميرسد و مردم عزادار اين روستا در روزهای نهم و يازدهم محرم آن را اجرا ميكنند. اجرای اين مراسم فرهنگي- مذهبي كه ريشه در باورها و اعتقادات مردم روستا دارد و با آداب و رسوم خاص برگزار می شود هر ساله تعداد زيادی از افراد علاقمند را برای شركت در اين مراسم به اين روستا مي‌كشاند و نقش بسزايي در معرفي، مي‌شود تاريخ و فرهنگ اين روستا به گردشگران ايفا ميكند. 

 با اين وجود روستای انجدان پتانسيل لازم جهت توسعه گردشگری آييني را با توجه به ساختار منطقه، آميزش و تطابق فرهنگهای گوناگون در طي تاريخ اجتماعي منطقه و پتانسيل های ويژه گردشگری، توانمندی های آييني متفاوت در مقايسه با ساير مناطق كشور بدليل خاص بودن منطقه با توجه به حضور صدساله فرقه اسماعليه و وجود بناها و نمادهای عيني در نقاط مختلف روستا و علاقه و اعتقاد مردم به آيين ها، دارد.

بنابراين توسعه گردشگری آييني ميتواند عاملي در جهت تقويت و تداوم سنتهای فرهنگي گذشته، القای مثبت انديشي در خصوص آيينها سنتي، توجه به هويت و ارزشهای فرهنگي بومي- محلي روستا، ورود گردشگران علاقمند به تاريخ و فرهنگ به روستا، بالا رفتن روحيه استقبال مردم از گردشگران، احيای خودبه خود مشاغل سنتي و افزايش توليدات بومي وسنتي باشد. بنابراين توسعه گردشگری آييني در مناطق روستايي توانايي ايجاد اثرات مثبت اقتصادی و اجتماعي در توسعه گردشگری برای نواحي روستايي را دارا بوده و ميتواند اقدام مناسبي در جهت حفظ ميراث فرهنگي معنوی و همچنين زمينه‌سازی برای توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلي و شناخت فرهنگ بومي روستاهای هدف گردشگری باشد.

 

سمیه حیدری- کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری




  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:2955


   بازدیدهای روز گذشته:3129


   بازدیدهای دو روز گذشته:5823


   تعداد کل اخبار:2786


   آخرین بروزرسانی:1399/08/26 12:02


  پیوندها