Portal_background_image

بيانيه اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي نسبت به ريزش و تخريب ساختمان قديمي ورثه مرحوم حاج باشي و ورثه مرحوم انصاري به علت بارش هاي اخير:

بارندگی های اخیر در سطح استان به بناهای تاریخی استان به ویژه مجموعه های بزرگ از جمله مجموعه تاریخی بازار اراک آسیب های اجتناب ناپذیری را وارد نموده که شناسایی آسیب ها، جذب اعتبار و مرمت آن را ضروری نموده است. در این راستا فهرستی از بناهای تاریخی آسیب دیده تهیه شده و مرمت آنها در دستور کار قرار گرفته است.

 

در مجموعه بازار اراک در حال حاضر بیش از 11 نقطه مورد رسیدگی و رفع خطر قرار گرفته و با توجه به اینکه طرح مرمت و احیاء مجموعه بازار توسط مشاور این اداره کل در دست تهیه قرار دارد تیم کارشناسی و فنی مشاور در محل مجموعه بازار حضور دارد و نسبت به بررسی آسیب ها به منظور ارایه طرح مرمت هر اجرایی اقدام نموده است.

تخریب دو اثر تاریخی خانه حاج باشی و خانه انصاریان در ایام نوروز 98در شهر اراک دارای نکات قابل تأمل و مهمی است که بار دیگر موضوع حفاظت از اینگونه آثار را در جامعه مطرح نموده و تضارب آرا در زمینه ضرورت و چگونگی حفاظت و احیاء اینگونه آثار را در سطح جامعه به حداکثر رسانده است. فارغ از آنکه حفاظت، مرمت و احیاء بناهای تاریخی و خانه های با ارزش ضروری است و از وظایف سازمان میراث

فرهنگی محسوب میشود؛ اما رویدادهای اخیر در بردارنده نکات مهمی است که ضروری بدان بپردازیم:

1. ثبت یک اثر تاریخی و حفاظت از آن دارای ملزوماتی است که مهمترین آن هماهنگی و همکاری بین دستگاهی در حفاظت و احیاء بناهای تاریخی است. اگر چه خانه تاریخی حاج باشی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده بود لکن ضروری می نمود قبل از ثبت وضعیت آن در طرح های(هر چند اجرای نشدنی مانند طرح موسوم به 58 متری) مد نظر قرار میگرفت و یا حداقل هر گونه طرحی با ضرورت حفاظت از آن اثر هماهنگ می گردید. چرا که هدف از ثبت یک اثر تاریخی حفاظت و احیاء آن خواهد بود و ثبت اثری که حفاظت از آن ممکن نباشد منطقی نخواهد بود.

2. اگرچه بر اثر بارندگی های اخیر ضلع شمال شرق بنای تاریخی خانه حاج باشی مورد آسیب قرار گرفته بود لکن رفع خطر آن با تخریب به وسیله وسایل سنگین مکانیکی نه تنها به رفع خطر آن کمکی نکرده بلکه باعث آسیب های بیشتر و تزلزل بنیان آن شده و اقدام به تخریب یک اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی بدون هماهنگی با اداره کل میراث فرهنگی اقدامی غیر کارشناسی و غیر قانونی است که ضروری است از این پس این گونه اقدامات در زمینه آثار تاریخی صورت نپذیرد.

ضمن آنکه پیگیری حقوقی موضوع در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

 3. تمایل  مالکین محترم به خروج اثرازفهرست آثارملی خواسته ای است که امکان بررسی آن وجود دارد؛ لکن اقدام به تخریب و نیز فراهم نمودن موجبات تخریب یک اثر ثبتی اقدامی غیر قانونی است که این اداره کل نسبت به پیگیری حقوقی آن اقدام می نماید.

4. خانه تاریخی انصاری متعلق به دوره پهلوی دوم دارای آسیب های متعدد شده و با توجه به آنکه نمونه بارزی از معماری اصیل ایرانی محسوب نمی شد و حفاظت، مرمت و احیاء آن مستلزم صرف هزینه های گزاف بوده که منابع مالی آن نیز مشخص نیست و همچنین مالکین آن سال ها اثر را رها نموده و نیز تمایلی به حفاظت و احیای آن نداشتند ثبت آن نه تنها موجبات حفاظت از آن را فراهم نمی کند بلکه باعث به وجود آمدن مشکلات بعدی خواهد شد.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:987


   بازدیدهای روز گذشته:3441


   بازدیدهای دو روز گذشته:4392


   تعداد کل اخبار:2341


   آخرین بروزرسانی:1398/04/02 07:47


  پیوندها