Portal_background_image

توريسم درماني يا گردشگري سلامت

توریسم درمانی یا گردشگری سلامت چیست؟

برای توریسم درمانی که گاھی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می کند : استفاده از خدماتی که  به  بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش جهانی گردشگری (WTO) روحیه  فرد (با استفاده از آب های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی)  منجر می شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که  بیش از ٢۴ ساعت است – به طول می انجامد. مقوله ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است.

آب های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور های جهان اول یا پیشرفته و قیمت ها و ھزینه  ها در حد کشور های در حال توسعه و جهان سوم است.

زیر شاخه ھای گردشگری سلامت

گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

درواقع گردشگری پزشکی رایج ترین و حساس ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است. این سفر عموماً برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چک آپ سلامت گردشگر در کلینیک ها و بیمارستا نهای کشوری با امکانات پزشکی بالا و ھزینه ھای درمانی مناسب انجام می گیرد. گردشگری پزشکی یا گردشگری درمانی حساس ترین نوع گردشگری در بین تمام انواع گردشگری ها است. زیرا به طور مستقیم با جان و سلامت گردشگر مرتبط است.

استان مرکزی دارای مراکز درمانی و بیمارستان های مجهز به تخت های IPD  مورد تایید علوم پزشکی استان می باشد در این خصوص میتوان به بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سینا اراک اشاره نمود.

 

گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism)

سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاھی و ھمچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل های جراحی صورت می گیرد.

استان مرکزی دارای مناطقی ویژه و منحصر به فرد جهت توسعه ی گردشگری طبیعت درمانی در استان می باشد که از جمله این مناطق می توان به منطقه نمونه گردشگری آبگرم محلات، منطقه نمونه گردشگری کوی باران تفرش، منطقه نمونه گردشگری هفتاد قله اراک، منطقه نمونه گردشگری کوی سفیدخانی اراک و ...اشاره نمود.

 

 

منطقه نمونه گردشگردی آبگرم محلات

                                                                                 هفتاد قله

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله  و نظارت پزشکی راهی سفر می شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی ها، تنش ها و آلودگیهای زندگی شھری ھستند.

استان مرکزی دارای مناطق و روشتاههای خوش آب و هوا جهت توسعه گردشگری تندرستی در استان می باشد که از جمله این روستاهها می توان به روستای آهو واقع در شهرستان آشتیان،  روستای وفس واقع در شهرستان کمیجان، روستای دلارام شهرستان تفرش، روستای هزاوه، روستای انجدان  و...سراب های شازند، همچنین شهرستان تفرش که به شهر سلامت مشهور می باشد، اشاره نمود.

 

 

                              

                                                                     کوه لجورد، پل دوآب

 

                                                                                        شهر تفرش

                                                                                         روستای دلارام

                                                                                     روستای وفس  

 

                                                                       گردشگری سلامت در ایران                         

گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را در بازار نیافته است و گام های نخست را طی می کند. در حالی که دولت بر اساس برنامه ریزی ھای خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه ٣٠ درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند. ایران در سال ٨٣ تقریبا ١٢ هزار بیمار خارجی پذیرش کرده است که این میزان در سال ٨۴ به  ١٧ ھزار و پانصد نفر رسید ولی متاسفانه آمار قابل استناد از درآمدهای حاصل از جذب توریسم درمانی در سال های اخیر در ایران وجود ندارد. با این حال چالش اصلی فراروری گردشگری درمانی ایران، نبود مدیریت یکپارچه  در این حوزه است و از آن جایی که چنین ایده هایی در ایران تقریبا نو تلقی می شود، به  نظر می رسد تهیه طرحی که  به  این مسئله به طور همه جانبه  بپردازد و نیز تجارب کشورهای دیگر در این .خصوص را مطالعه  کند، به سیاست گذاران کمک خواهد کرد تا برای جذب توریسم پزشکی با رویکردی علمی و بومی قدم بردارند.

 

 

 

پتانسیل های گردشگری سلامت در ایران

ایران از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی جزو ١٠ کشور برتر جھان است اما از بازار توریسم و گردشگری سهم شاخصی نبرده است این در حالی است که از گردشگری سلامت به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می شود و برخی کشور ها نظیر اسپانیا از طریق این صنعت امرار معاش می کنند. در زمینه  توریسم درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه  توجه داشت. توانمندی های شاغلان حرفه  پزشکی، تکنولوژیهای روز و استانداردهای جهانی، اقتصاد درمان و هزینه های درمانی و مقررات داخلی کشور ها از عوامل مھم گردشگری سلامت هستند. ایران در ھر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندی ھای بهتری برخوردار است. که  باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود را کرد. اما متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته است و رسانه ھای دولتی و سفار تخانه ها در این زمینه  نقشی موثر دارند امروزه صنعت توریسم درمانی در جهان بالاتر از صنایع نفت و طلا قرار دارد. این صنعت کم هزینه و  پر درآمد است.

 

اهداف گردشگری سلامت در ایران

 • ناباروری
 • دندان پزشکی
 • جراحی قلب، چشم و جراحی پلاستیک
 • بیماریهای مرتبط با سرطان
 • گردشگری در آ بهای شفا بخش

 

کشور های مبدا گردشگری سلامت به ایران

گردشگران سلامت بیشتر از کشور های جمهوری آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان،کویت، سوریه، لبنان، بحرین و ترکیه هستند و ایران طی یک دهه ی گذشته پیشرفتی ٢٠ تا ٢۵ درصدی در حوزه ی گردشگری سلامت داشته است.


دسترسی سریع

مطالب ویژه


اینفوگرافیک


اقامتگاه های بوم گردی استان

آخرین اخبار دفاتر همیاری
آمار سایت

 • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

  بازدیدهای امروز:3213


  بازدیدهای روز گذشته:3246


  بازدیدهای دو روز گذشته:7359


  تعداد کل اخبار:2166


  آخرین بروزرسانی:1397/08/29 12:49


پیوندها