Portal_background_image

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: حريم و عرصه مسجد جامع ساوه آزاد مي‌شود

سال گذشته 200 هزار شغل توسط سازمان در کشور تولید شد.

علی اصغر مونسان در حاشیه بازدید از مسجد جامع و بازار تاریخی ساوه در جمع خبرنگاران بیان کرد: مسجد جامع ساوه ریشه‌ای سلجوقی دارند و در دوره صفوی نیز اتفاقاتی در این مجموعه رخ داده است که با این تفاسیر قدمتی بیش از هزار سال را می‌توان برای آن متصور بود.
▪️وی بیان کرد: تاکنون مرمت های خوبی در مجموعه انجام شده و نیاز است اعتباراتی برای آزادسازی حریم و عرصه انجام گیرد و برای آزادسازی حریم 10 هکتار زمین نیاز است که باید به صورت معوض در اختیار ساکنان قرار گیرد و در این راستا حتما با وزیر راه و شهرسازی رایزنی می شود تا این زمین دریافت و به صورت معوض در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوان عرصه را آزاد کرد.
▪️مونسان اضافه کرد: در این سفر برای مرمت ابنیه های تاریخی استان مرکزی 5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که بخشی از این اعتبارات حتما برای مرمت مسجد جامع ساوه در نظر گرفته می شود تا کار با سرعت مناسب به پیش رود.
▪️وی با اشاره به اینکه حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان، سه بخش اثرگذار در زمینه اشتغال هستند و با منابع مالی کمتر از دیگر حوزه ها می توانند ایجاد شغل کنند، افزود: در سال گذشته با اعتبارات بسیار پایین نسبت به سایر دستگاه های اجرایی، موفق شدیم بیش از 200 هزار شغل در کشور ایجاد کنیم. 
▪️رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در حوزه گردشگری با هر 50 میلیون تومان یک شغل ایجاد شده است و 400 واحد بومگردی کشور به 1700 واحد بومگردی رسیده است که هر واحد با حداقل حمایت، حدود 8 شغل ایجاد می کند، همچنین پروژه های حوزه گردشگری اشتغالزا بوده اند به طوری که در حال حاضر حجم سرمایه گذاری در این حوزه 180 هزار میلیارد تومان است و در عمر دوساله دولت دوازدهم بالغ بر سه هزار و 900 موافقت اصولی صادر شده است که نشان می دهد سرمایه گذاران نسبت به حوزه گردشگری امیدوار هستند و این حوزه را پررونق دیده اند. این حجم سرمایه گذاری نویدبخش آینده ای موفق در حوزه گردشگری کشور است.
▪️مونسان گفت: از هزار و 900 پروژه گردشگری در کشور، 500 پروژه صرفا به ساخت هتل اختصاص دارد که آینده صنعت گردشگری کشور را خوب ترسیم می کند. در حال حاضر رونق گردشگری را در حوزه گردشگری داخلی و خارجی شاهد هستیم به طوری که رشد 52 درصدی ورود گردشگر خارجی در سال 97 نسبت به سال 96 حاصل شده است و امسال نیز در سه ماهه نخست سال بیش از 40 درصد رشد به ثبت رسیده و علیرغم تحریم ها، حذف پروازهای مستقیم و حضور ابرقدرت ها در خلیج فارس و تشدید ایران هراسی با اقدامات سازمان این اثرات منفی خنثی شده است.
▪️مسجد جامع ساوه که در این سفر مورد بازدید معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت، با قدمت هزار ساله از جمله اولین مساجد ساخته شده در ایران است که به صورت کامل از خشت و گل بنا شد.
▪️این مسجد دارای یک صحن و گنبد، دو ایوان، یک مناره، چند شبستان، محراب‌هایی متعدد و قدیمی با خطوط کوفی و دو محراب از دوره صفویه با خط ثلث است، در مکان مسجد فعلی آتشکده‌ای مربوط به دوران ایران باستان وجود داشته که در دوره اسلامی تبدیل به مسجد شده است و در واقع سه مقطع تاریخی (قبل از اسلام، قرون اولیه اسلام و دوران صفوی) را می‌توان در معماری این بنای ارزشمند دید.
▪️بنای مسجد جامع ساوه با توجه به مصالح و سبک‌شناسی دارای چند دوره ساخت است که در دوران مختلف به ویژه سلجوقی، ایلخانی و صفویه به بنای اولیه که از نوع شبستان بوده، اضافه شده است. بنای فعلی مسجد از صحن مرکزی که در اطراف آن دو ایوان، گنبدخانه و شبستان‌های ضلع شرقی و شمالی از جنس آجر، خشت، ملات گچ و گل قرار دارد، تشکیل شده است.
▪️گنبدخانه مسجد دارای یک محراب گچبری شده است که با گره‌های هندسی و کتیبه‌های تزیین شده و آیات قرآنی منقش شده، همچنین تعدادی محراب گچبری‌شده رنگی و ساده بر روی ستون‌های بنا وجود دارد که در دوره‌های ایلخانی و صفوی به مجموعه اضافه شده است. 
▪️مسجد جامع ساوه که در جنوب شهر ساوه و در خیابان سلمان ساوجی واقع شده و از نظر معماری و هنر با مساجد قدیمی شهر یزد و شوش قابل قیاس است، در دیماه 1310 هجری شمسی به عنوان اولین اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. 
▪️مونسان در پایان سفر یک روزه خود به استان مرکزی از بازار تاریخی شهر ساوه نیز بازدید کرد.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:2967


   بازدیدهای روز گذشته:5703


   بازدیدهای دو روز گذشته:3600


   تعداد کل اخبار:2544


   آخرین بروزرسانی:1398/11/20 13:24


  پیوندها