Portal_background_image

دكتر ايزدي مدير كل ميراث فرهنگي استان در جشنواره گل در روستاي خاوه عنوان كرد:

«بایستی به تلاش و همت این مردم آفرین گفت . خاوه دیاری است که شایسته دیدن است و دشت خاوه یک دشت معمولی نیست ، سرزمینی است که عشق می کارند و گل برداشت می کنندو عشق وخرمی و نشاط و امبد شکوفا می سازند مردمانی که گل معنای وجودی آنان است و بایستی قدردان مردمان این سرزمین بود.»

🔹برگزاری چهارمین  جشنواره گل محمدی در روستای خاوه اردهال شهرستان دلیجان

 جشنواره گل و گلاب عصر دوشنبه ۲۷ خرداد در این روستا برگزار شد .
اجرای موسیقی محلی گروه هالای ساوه ، شعبده بازی ، موسیقی ،  سخنرانی مدیران استانی ، بازدید از کارگاه های گلاب گیری و ... از بخش های این مراسم بود .

🔹 این جشنواره  با هدف توسعه روستا بویژه در بخش گردشگری، رشد اقتصادی خانوار و روستا، کارآفرینی و اشتغال، و همچنین بررسی مشکلات کشاورزان و گلکاران در زمینه تولید و فروش بود .

🔸جشنواره باحضور مهندس سلیمانی فرماندار، حجت الاسلام والمسلمین غفوری امام جمعه دلیجان، دکتر ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان، مهندس فرخی معاون اقتصادی استانداری استان مرکزی و هیات همراه،بخشدار و مسئولین ادارات ونهادهای شهرستان دلیجان و با استقبال پرشور اهالی روستا و گردشگران و مردم از شهرهای همجوار برگزار گردید.
در حاشیه این جشنواره  هنرمندان نیز برنامه های متنوع و شادی اجراء نمودند .
دکتر ایزدی مدیر کل میراث فرهنگی استان را در مورد تمدن کهن ایران زمین عنوان و گفت بایستی به تلاش و همت این مردم آفرین گفت .
▪️وی افزود: خاوه دیاری است که شایسته دیدن است و دشت خاوه یک دشت معمولی نیست ، سرزمینی است که عشق می کارند و گل برداشت می کنندو عشق وخرمی و نشاط و امبد شکوفا می سازند مردمانی که گل معنای وجودی آنان است و بایستی قدردان مردمان این سرزمین بود.
فرماندار دلیجان گفت افرادی که در زمینه فرهنگی اجتماعی ،اقتصادی با دل وجان زحمت و تلاش می کنند بایستی از انان حمایت شودو سپس اشاره کردبه اهداف گردشگری و گفت گردشگری باعث رونق اقتصادی، اشتغال پایدار وانسجام فرهنگی  همراه با  شادی و نشاط و امید در جامعه می شود،وی در ادامه گفت  شهرستان دلیجان سرشاراز اثارهای فرهنگی تاریخی است که بایستی به صورت فوق العاده شناسایی وبه مردم وجامعه معرفی گردد.


▪️مهندس سعید برجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلیجان گفت تولید گلاب از گل محمدی یکی از تولیدات مهم اقتصادی کشور بوده به طوری که هر ساله گلاب تولید شده و اسانس حاصل از آن علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور نیز صادر می شود .  این شهرستان دارای335 هکتار گلستان گل محمدی می باشد که 300هکتار آن بارده و 35 هکتار آن جدید الاحداث می باشد.در ادامه ایشان متوسط عملکرد هر هکتار گل محمدی راسه ونیم تن اعلام نموده و پیش بینی کردند که حدود 1050 تن گل تر به ارزش اقتصادی بالغ بر100میلیارد ریال از  گلستانهای دلیجان برداشت می شود.بیشترین سطح زیر کشت این محصول در روستاهای مهدی آباد، خاوه اردهال ، هستیجان و قالهر قراردارند وبزرگترین باغ گل محمدی استان در روستای مهدی آباد به مساحت 65 هکتار قرار دارد.

▪️گفتنی ست گلاب شهرستان دلیجان یکی از با کیفیت ترین گلاب هایست که حتی برای شست و شوی ضریح مطهر ائمه به کربلای معلئ ارسال می گردد . با توجه به افزایش بارش ها در سال زراعی جدید پیش بینی می گردد از سطح 300 هکتار گل محمدی 1050 تن گل تر تولید گردد که از این میزان 40 لیتر اسانس  و  2میلیون لیتر گلاب استحصال می شود


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:5250


   بازدیدهای روز گذشته:7386


   بازدیدهای دو روز گذشته:3912


   تعداد کل اخبار:2641


   آخرین بروزرسانی:1399/03/01 08:42


  پیوندها