Portal_background_image

رونمايي از تمبر اختصاصي كهن آئين بيل گرداني نيم ور

همزمان با مراسم آیین کهن و 2 هزار ساله بیل گردانی، برای نخستین بار از تمبر این مراسم با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، کهن آیین سنتی بیل گردانی شهر نیم ور با اجرای ساز موسیقی محلی گروه دلنوازان دلیجان و جار زنی جارچی در شهر تاریخی نیم ور ، با حضور جمعی از مدیران ارشد استان، دکتر سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس ، مدیر کل میراث فرهنگی و مدیران شهرهای محلات و نیم ور، عصر جمعه ۳۰ فروردین ماه ۹۸ در سکوی بیل گرانی شهر تاریخی نیم ور برگزار شد .
 این مراسم با حرکت رژه بیل گردانان از میدان امام حسین (ع) این شهر به سمت سکوی بیل گردانی آغاز شد .

سخنرانی مدیر کل میراث فرهنگی ،خوش آمدگویی توسط  رئیس شورای شهر نیم ور  همچنین اعلام مقررات مسابقات توسط مسئولین ستاد بیل گردانی، از بخش های پیش از مراسم اصلی بود .

 شرکت کنندگان با لباس های محلی در دو بخش آزاد بزرگسالان و بخش نوجوانان مسابقه رسمی بیل گردانی را تحت نظارت کمیته داوران و پیشکسوتان برگزار کردند .

به نفرات برتر مراسم و آیین بیل‌گردانی امسال بر اساس شمارش تعداد دورهای گردش کامل بیل در آسمان ، به رسم یاد بود تندیس اهدا گردید.
ایزدی گفت: برای نخستین بار از تمبر اختصاصی این کهن آئین و بازوبند پهلوانی ویژه این مراسم رونمایی شد .
وی در ادامه افزود: آیین بیل گردانی نماد تشکر از الهه آب است و ریشه در فرهنگ آب و آبیاری مردم این خطه حاصلخیز دارد و به اعتقاد مردم منطقه نیم‌ ور، این آیین به برکت و فراوانی آب در فصل بهار کمک می‌کند. 
گفتنی است: اقشار مختلف مردم شهرستان محلات در آیین کهن و پهلوانی بیل گردانی حضور پرشور دارند و با برگزاری این آیین در آخرین جمعه فروردین ماه به استقبال کشت بهاره می روند. 
در گذشته مردم شهر تاریخی نیم ور  برای حفظ این آیین معنوی هر سال در مواقعی که مسیر جوی‌های آب توسط گل و لای و یا رشد گیاهان و علف های هرز مسدود می‌شده، با اعلام بزرگان شهر و با مشارکت و یاری یکدیگر به پاکسازی حریم جوی می‌پرداختند. 
پس از لایروبی جوی های آب، بیل گردانان شامل ورزشکاران منطقه به نوبت، هفت بیل مخصوص که به تعبیری برای اسبار باغ های انگور به کار می رفته را در 2 دسته چهار و سه تایی به یکدیگر بسته و بیل گردانان این بیل ها را با مهارت و قدرت در 2 جهت مخالف به صورت ضربدری بالای سر می‌چرخانند. 
در برگزاری این آیین در حال حاضر ورزشکاران یا بیل گردانان 2 دسته بیل به وزن 32 کیلو گرم را بین پنج تا 30 بار بالای سر خود می چرخانند و در این هنگام با دعا و نیت به حرکت در آمدن هفت آسمان و نزول رحمت الهی قدرتمندی خود را برای مردم این منطقه به نمایش می‌گذارند.
پهلوانان بیل ها را دور سر می‌چرخانند و شعار « اگر خسته جانی بگو یا علی» سرمی دهند و معتقدند این آیین موجب افزایش برکت و نزولات آسمانی می‌شود.
گرداندن بیل‌ها در این آیین نشان از پهلوانی و بستن بیل‌ها نشان از اتحاد و وحدت و چرخاندن بیل‌ها دور سر، نشان از چرخیدن دور یک محور بوده است.
 این آیین کهن چندین روز طول می‌کشد، و قبل از شروع بیل گردانی، لایروبان همراه با بیل‌های خود رژه ای را تا محل برگزاری که بر روی سکویی مخصوصی در مرکز شهر نیم ور است، انجام می دهند.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:5247


   بازدیدهای روز گذشته:7386


   بازدیدهای دو روز گذشته:3912


   تعداد کل اخبار:2641


   آخرین بروزرسانی:1399/03/01 08:42


  پیوندها