Portal_background_image

رييس اداره ميراث فرهنگي شهرستان خمين خبر داد؛ بناي تاريخي امير مفخم به بخش خصوصي واگذار خواهد شد

بنای تاریخی امیر مفخم روستای شهابیه پس از انجام تشریفات قانونی بصورت اجاره بلند مدت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

🔹رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان خمین خبر داد؛ 

"بنای تاریخی امیر مفخم به بخش خصوصی واگذار خواهد شد "

"بنای تاریخی امیر مفخم روستای شهابیه پس از انجام تشریفات قانونی بصورت اجاره بلند مدت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد."

▪️به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی به نقل از علی مشهدی رییس اداره شهرستان خمین کارشناس برنامه و بودجه استان از پروژه های مرمتی و احداثی شهرستان خمین بازدید نمود .

▪️او افزود: با توجه به احداث بازارچه صنایع دستی به تعداد 8 غرفه در پارکی در بلوار منتظری شهر خمین و همچنین پروژه های مرمتی شهرستان از جمله قلعه سالار محتشم ؛ مرمت اثر تاریخی امیر مفخم بختیاری روستای شهابیه توسط اداره میراث فرهنگی؛ مرمت و تجهیز ارگ تاریخی میشیجان توسط بخش خصوصی و تبدیل به مجتمع گردشگری سنتی؛ چهارشنبه اول آبانماه 1398 مورد بازدید قرار گرفت .

▪️علی مشهدی در ادامه اظهار داشت: بنای تاریخی امیر مفخم روستای شهابیه قرار است پس از انجام تشریفات قانونی بصورت اجاره بلند مدت به بخش خصوصی واگذار گردد تا علاوه بر مرمت تحت نظارت سازمان و حفظ اثر ؛ به محل ایجاد اشتغال تبدیل گردد .

▪️گفتنی است عمارت اميرمفخم بختياري كه يكي از زيباترين يادمانهاي تاريخي به جاي مانده از دوران قاجار در شهرستان خمين مي باشد در ميان باغي بزرگ و محصور با ديوارهاي بلند (به ارتفاع 3 متر ) واقع شده است. باغ داراي سه ورودي مي باشد. دو ورودي در ضلع شمالي و ورودي ديگر در ضلع شرقي باغ قرار دارد. طرح بيروني مجموعه به تقليد از معماري غرب به اجرا درآمده است. در اين قسمت از مجموعه عليرغم اجراي ويژگيهاي معماري درون گرا و بكارگيري عناصر تزئيني و آرايه هاي تمام ايراني از جمله آجركاري هاي زيبا و پركار نماي جنوبي و سقف هشتي كه نشان ازتداوم و اهميت بخشي به هنر ميهني دارد ، از طرح و نقشه اي كه برگرفته از معماري اروپاست استفاده شده است. در طرفين ورودي هشتي و اضلاع چهارگانه برج گونه هاي جلو نشسته ، آجركاريهاي زيبايي كه در نوع خود منحصر بفرد مي باشند در ميان نيم ستونهاي تزئيني و قابهاي مستطيل شكل اجرا شده اند.

 بيروني بنا در دوطبقه ، كه طبقه اول مشتمل بر هشتي ورودي ، فضاهاي نشيمن گاهي و طبقه دوم مشتمل بر ايوانهاي شمالي ، جنوبي ، تالار و اتاقهاي جانبي تالار مي باشد طراحي شده است.

اندروني عمارت در مجاورت حياط خلوت جاي گرفته است. در شرق و غرب حياط اندروني اتاقهايي مسكوني ، فضاهايي بعنوان مطبخ و نانپزخانه و ... قرار داشته كه درب تمام آنها به حياط اندروني باز مي شده اند.

▪️نورگيري تالار و فضاهاي اطراف آن از طريق پنجره هاي مشبكي كه در زير ايوان قرار گرفته اند صورت مي گيرد.

در شالوده اين اثر تاريخي از مصالح خشت و گل و در نماهاي آن از آجر استفاده شده است.  

▪️این اثر به شماره ثبت  18008 مورخ 20/12/1385 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:3432


   بازدیدهای روز گذشته:9135


   بازدیدهای دو روز گذشته:7251


   تعداد کل اخبار:2682


   آخرین بروزرسانی:1399/04/15 09:06


  پیوندها