Portal_background_image

رييس سازمان ميراث فرهنگي: سنگ نگاره هاي خمين صاحب پايگاه حفظ و مرمت مي شوند

رییس سازمان میراث فرهنگی کشور از ایجاد پایگاه حفظ و مرمت سنگ نگاره های خمین خبرداد.

علی اصغر مونسان در جریان بازدید از ارگ تاریخی میشیجان خمین بیان کرد: ارگ میشیجان به خوبی توسط سرمایه گذار مرمت شده و بنایی که تقریبا بخش هایی از آن بین رفته است به خوبی ترمیم و بازسازی شده است.
▪️وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی در جهت جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی تلاش دارد، افزود: در دولت دوازدهم از مشارکت مردم استفاده می شود و عمده بناهای تاریخی جهت بهره برداری به مردم واگذار می شود و مردم مشارکت و مرمت بناها را به انجام میرسانند و این اقدام فضایی جهت تولید کسب و کار و اشتغال ایجاد میکند و در واقع یک بازی برد برد برای سازمان و سرمایه گذاران است.
▪️مونسان تصریح کرد: منابع سازمان محدود است و بودجه سازمان به تنهایی کفاف این میزان حفاظت و مرمت را نمی کند و با امکان ایجاد شده در بودجه های سنواتی و اجازه قانونگذار می توان بناهای زیر سطح یک واگذار شود که این امر محقق شده است و در برخی موارد سرمایه گذارانی مالکیت بناها را نیز دریافت کرده اند که سازمان از این امر حمایت می کند و در بناهایی که سازمان مالک بناست حق بهره برداری واگذار شده است و ارگ میشیجان نمونه ای موفق از واگذاری هاست که در کنار مرمت کامل، موزه در آن ایجاد شده است و در فاز دوم نیز در صدد ایجاد اقامتگاه هستند که قطعا به رونق گردشگری خمین کمک می کند.
▪️وی در خصوص حفظ و مرمت سنگ نگاره های تیمره شهرستان خمین بیان کرد: خمین سنگ نگاره های بسیار با ارزشی دارند که درخواست شد برای حفاظت بهتر پایگاهی در منطقه ایجاد شود که دستور آن به معاونت سازمان داده شده است که به زودی پایگاهی برای حفاظت و مرمت ایجاد می شود.
▪️رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در خصوص حجم صادرات انجام شده در حوزه صنایع دستی کشور اظهار کرد: در سال گذشته ۲۸۱ میلیون دلار از مبادی گمرکی صادرت انجام شد، البته حجم زیادی از صادرات صنایع دستی توسط گردشگران خارجی و به صورت چمدانی انجام می گیرد که در این راستا پیش بینی می شود حدود ۳۰۰ میلیون دلار صادرات انجام شده باشد و در مجموع سال گذشته حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده است و هدف بر این است در فاز اول حجم صادرات به یک میلیارد دلار برسد و سپس این حجم با توجه به ظرفیت ها به ۲ میلیارد دلار برسد.
▪️وی در خصوص حضور گردشگران خارجی در ایران گفت: در شرایط کنونی تحریم ها ایران هراسی ها و حضور نظامی قدرت های خراجی در خلیج فارس علامت های بدی برای توسعه گرشگری است، اما به هرحال با تدابیر درنظر گرفته شده سال ۹۷، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگران خارجی وارد کشور شدند که این رقم در سال ۹۶ برابر با ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بود و رشد ۵۲ درصد حاصل شد و در سه ماهه نخست سال جاری نیز رشد ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسیده است.
▪️مونسان افزود: در کشورهای منطقه و هدف جدید گردشگری کار شد، لغو روادید برای برخی از کشور ها و عدم درج مهر در پاسپورت و ویزا نجام شد.
وی با اشاره به در حال ساخت بودن حدود ۵۰۰ هتل در نقاط مختلف کشور، بیان کرد: این اقدام آینده خوبی را برای کشور نوید می دهد و کمترین اثرات تحریم ها را متحمل شدیم. سرمایه گذاری ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری در بخش گردشگری کشور نشان از امید سرمایه گذاران به این بخش و رونق گردشگری کشور دارد.
▪️رییس سازمان میراث فرهنگی در خصوص ثبت صنایع دستی در جهان اظهار کرد: خوشبختانه موفق شدیم در ثبت شهرهای جهانی در حوزه صنایع دستی رتبه اول را در اختیار داشته باشیم. پارسال دو شهر و یک روستا به ثبت رسید و این روند در سال جاری دنبال می شود.

 


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:2910


   بازدیدهای روز گذشته:5703


   بازدیدهای دو روز گذشته:3600


   تعداد کل اخبار:2544


   آخرین بروزرسانی:1398/11/20 13:24


  پیوندها