Portal_background_image

شازند

شهرستان شازند در جنوب غربي استان مرکزي واقع شده است از جنوب و جنوب غربي به (استان لرستان ) واز  غرب به شهرستان ملاير (استان همدان ) محدود مي شود . قدمت شهر شازند ( مرکز شهرستان ) به دوره قاجاريه مي رسد. اين شهر در زمان قاجار به نام ادريس آباد شناخته شده است. بعد از عبور راه آهن سراسري از اين ده و احداث ايستگاه به علت وجود کوهي که در کنار ايستگاه قرار داشت به شازند نام گذاري شد.و پس از مدتي ادريس آباد و مناطق همجوار به نام شازند خوانده شدند . در 6 کيلومتري جنوب شازند شهري قرار دارد که يکي از قديمي ترين سکونت گاههاي انساني منطقه است. اين شهر در دوران درگيري بين امين و مامون عباسي اعلام بي طرفي کرد و همين سبب ويراني آن گرديد و بقاياي آن در زمان حمله مغول ويران شد. بناي اين شهر به همت عيسي بن ادريس و پسرش بودلف قاسم مجددا بنا شد. اين شهر در زمان صفويه مجددا تعمير و نوسازي شد .و به سبب وجود مقبره اما مزاده سهل ابن علي (س) و امام زاده هاي ديگر در زمان صفويه به نام آستانه نام گذاري شد.
اين شهرستان اکنون داراي سه بخش به نامهاي مرکزي ، سربند ، زاليان و پنج شهر به نامهاي شازند، آستانه ، مهاجران،. هندودر  و توره و 8 دهستان به نام هاي قره کهريز ، کوهسار، آستانه ، هندودر ، مالمير ، زاليان ، نهرميان ، پل دوآب است.جمعيت اين شهرستان بالغ بر   120100  نفرو فاصله آن از اراک 35 کيلومتر است. ارتفاع شهرستان از سطح درياي آزاد 1920 متر است. به سبب کوهستاني بودن و ارتفاع زياد  داراي آب و هواي کوهستاني با زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل است. . دامنه هاي کوهستاني سبب به وجود آمدن آب هاي روان و چشمه هاي پر آب شده است به حدي که شهرستان سرابهاي پرآب لقب گرفته و در دور دوم سفر رياست محترم جمهوري به عنوان منطقه نمونه طبيعت گردي به تصويب رسيده است. .
پالايشگاه بزرگ ، نيروگاه حرارتي و کارخانه قند از جمله مهترين صنايع اين شهرستان است . علاوه بر وجود صنايع بزرگ اقتصاد اهالي شهرستان بر پايه کشاورزي است و سوغات آن عبارتند از انگور، کشمش، سنجد و گردو .
 اهالي آن به زبان فارسي با لهجه نزديک به لري و ترکي صحبت مي کنند.


دسترسی سریع

مطالب ویژه


اینفوگرافیک
آمار سایت

 • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

  بازدیدهای امروز:4011


  بازدیدهای روز گذشته:6399


  بازدیدهای دو روز گذشته:3510


  تعداد کل اخبار:2035


  آخرین بروزرسانی:1397/04/25 13:00


پیوندها