Portal_background_image

فراهان

 

فراهان نامي آشنا ، سرزميني حاصلخيز با مفاخري تاريخ ساز در ايران است . هر ايراني نام فراهان را مي شنود به ياد نام آوران ادبيات و سياستمداران اسلام شناس و ضد استعماري چون قائم مقام فراهاني و ميرزا تقي خان امير کبير مي افتد. لغت شناسان فراهان را فشرده واژه فراهامون مي دانند درياچه اي که امروز درياچه مگان (ميقان) ناميده مي شود در روزگاران گذشته هامون ناميده مي شد و همه روستاها و شهرهاي کوچک پيرامون اين درياچه را فراهامون مي ناميدند .فراهان نام روستاها و شهرهايي بود که در بالا يا فراي درياچه ساخته شده است. سرزميني که از يکسر به خورهه و از سويي به تفرش و از سوي ديگر به کميجان کشيده شده بود، فراهان ناميده مي شد. واژه اوستايي مئشن از ريشه maetميهن جاي گزيدن و ماندن گرفته شده است که در مجموع فرمهين را مي توان به شکوه ميهن معنا کرد .فراهان در سده نخستين هجري قمري از متعلقات همدان بوده و مردم بومي آن پيرو آئين زرتشت بودند آتشکده آذرگشنسب تا سال282 ه ق در روستاي فردقان مي سوخته تا اينکه در زمان خلافت  خليفه دوم توسط مالک بن عامر اشعري مسلمان شدند.فراهان در عهد ساسانيان خوش آب و هوا ،وشامل 360 پارچه روستا مي شده است .فراهان تا پيش از سال 1316 از توابع شهرستان قم بود و بعد از آنکه سلطان آباد عراق به شهرستان اراک تبديل شد فراهان جزء شهرستان اراک شد  و در سال 1342 بعد از اينکه تفرش به شهرستان ارتقاء يافت.فراهان به دو بخش به فراهان سفلي  تابع بخش مرکزي اراک و فراهان علياء تقسيم شد در تغييراتي که در سالهاي 1366 و 1372 رخ داد تعداد 15 روستاي ديگر از فراهان جدا و به شهرهاي کميجان و اراک ملحق گرديدودر سال 1389 با مرکزيت فرمهين با جمعيت 26000 نفر ،دو بخش و 53 روستا به عنوان شهرستان فراهان هويت مستقل پيدا کرد.
اقتصاد منطقه بر پايه کشاورزي و دامپروري استوار مي باشد و منطقه انبار غله و خطر زرخيز مشهورات که عمده محصولات آن گندم ( ديم و آبي) جو ، يونجه ، حبوبات، سيب زميني و انگور مي باشد.
مکانهاي تاريخي و مذهبي اين شهرستان شامل امامزاده احمد بن علي در شهرمنطقه ذلف آباد فرمهين، محوطه تاريخي و شهر زيرزميني ذلف آباد ، تکيه تاريخي فرمهين ، امامزاده حسن الافطس واقع در روستاي اسفين.
 


دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

دسترسی سریع

مطالب ویژه


اینفوگرافیک


اقامتگاه های بوم گردی استان

آخرین اخبار دفاتر همیاری
آمار سایت

 • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

  بازدیدهای امروز:525


  بازدیدهای روز گذشته:3525


  بازدیدهای دو روز گذشته:6729


  تعداد کل اخبار:2786


  آخرین بروزرسانی:1399/08/26 12:02


پیوندها