Portal_background_image

مديركل ميراث فرهنگي استان مركزي: سالانه حدود 88 هزار مترمربع منبت كاري در روستاي سمقاور توليد مي شود

«روستای سمقاور کمیجان لقب قطب منبت استان را به خود اختصاص داده و بین 300 تا 350 نفر در این روستا به این هنر اشتغال دارند به همین دلیل پرونده ای جامع توسط اداره کل تشکیل شد و به زودی شاهد ثبت ملی این روستا خواهیم بود.»

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیرکل امروز پنجشنبه 18 مرداد 97 با اعلام این خبر، گفت: « هنر کهن و چشم نواز منبت که یکی از ارزشمند ترین آثار دستی هنرمندان چیره دست کشور به حساب می آید که از سال های دور مورد توجه ایرانیان بوده و می توان گفت که بنیان بسیاری از هنرهای دستی قرن حاضر در ایران  و سایر تمدن های جهان بر روی اصول و قواعد این هنر قرار دارد. بررسی این آثار نشان دهنده علاقه آدمی به زیبایی که نتیجه توجه هنرمندان سرزمین به هنر است و این چنین زیبائی های طبیعی پیرامون خود را به صورت نقش های مختلف بر روی اجسام منعکس کرده اند. »

سید محمد حسینی افزود : « در روستای سمقاور شهرستان کمیجان اکثر مردم به هنر منبت کاری مشغول هستند و اقتصاد محلی این روستا بر حول محور یک هنر فاخر می چرخد از این رو می توان این روستا را به جز قطب منبت استان، قطب هنر روستایی استان نیز نامید. به خصوص در نیمه دوم سال که فصل کم کاری کشاورزان است مردم روستا بیشتر در این صنعت فعالیت کرده و برای خود درآمد زایی می کنند. در حال حاضر بین 300 تا 350 نفر در سمقاور به این هنر اشتغال دارند و همین امر باعث عدم تمایل جوانان روستا به مهاجرت و ترک روستا شده زیرا آنان راهکار ماندگاری در روستا را پیدا کرده و هرکدام برای خود تولیدکنندگان موفقی هستند.»

او در پایان اظهار داشت : « میزان تولید این هنرمندان برای هر نفر تقریبا بین 5/0تا 7/0 متر مربع می باشد یا به شکل ساده تر یک هنرمند در یک روز کاری 8 ساعتی خود یک عدد صندلی شامل دسته، پشتی و پایه ها را بر روی چوب منبت کرده و تکمیل می کند. چوب مورد نیاز کارگاه های منبت از جنس راش بوده و محصولات تولید شده توسط اهالی این روستا بیشتر به شهرهایی مانند تهران، تبریز و شیراز صادر می شود.»


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:5394


   بازدیدهای روز گذشته:5583


   بازدیدهای دو روز گذشته:3927


   تعداد کل اخبار:2151


   آخرین بروزرسانی:1397/07/26 13:22


  پیوندها