Portal_background_image

مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي خبر داد: مرمت 175 بناي تاريخي در دولت تدبير و اميد

حسینی: 50 بنای تاریخی در سال 97مرمت می شود

« مجموع مرمت های اصولی و اضطراری  انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی از 17 بنا در سال 92 به 45 بنا در سال 96 رسید.»

به  گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل امروز دوشنبه  11 تیرماه 97 گفت: « در جهان امروز که بسیاری از منابع توسعه اقتصادی دولت ها از مدخل گردشگری تامین می شود، حفظ، احیا و نگهداری از آثار تاریخی یک اصل بوده که به باوری عمومی تبدیل شده است. این باور عمومی از تخریب های انسانی جلوگیری می کند، تبلیغ همگانی را نهادینه می سازد، حفظ آداب، رسوم را به بار می آورد و در نهایت بازاری جاذب را ایجاد می کند که توان جذب هر نوع گردشگری را دارد از این رو مرمت آثار تاریخی که می توانند سنگ بنای توسعه را گذارند یک باور در سازمان میراث فرهنگی کشور، حتی در شرایط سخت اقتصادی است.»

سید محمد حسینی افزود: « مجموع مرمت های اصولی و اضطراری انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی از 17 بنا در سال 92 به 45 بنا در سال 96 رسیده و با رشدی 260 درصدی در طی یکسال همراه بوده است. این روند رو به رشد در سال های93 و94  و 95 نیز ادامه داشته تا در مجموع 175 بنا در این سال ها مرمت شود. در حال حاضر پیش بینی ما این است که با توجه به برنامه ریزی های اداره کل، این آمار به 50 مرمت در طول سال 97 رسد.»

او در ادامه گفت: « پروسه حفظ آثار تاریخی دارای مراحل مختلفی است که قطع به یقین پیش در آمد آن ثبت در فهرست آثار ملی است زیرا با در پیش گرفتن روند ثبت یک اثر، در حقیقت غیر از تکمیل اطلاعات درخصوص آن اثر و همچنین امکان حفظ آن، بودجه ای مشخص برای مرمت های اصولی و یا اضطراری آن در نظر گرفته میشود که حتی در صورت کم بودن آن بودجه، از خطرات احتمالی و یا احتمال تخریب کامل بنا جلوگیری می شود. از این رو در همین دوره ای که 175 بنا در استان مرمت شده، 116 اثر را نیز به ثبت آثار ملی رسانده ایم. در مرحله ثبت آثار نیز روند رو به رشدی داشته ایم به گونه ای که در دولت دهم به طور متوسط، سالانه حدود 10 اثر به ثبت ملی می رسید که این آمار در دولت تدبیر و امید  به حدود  36 اثر در هر سال رسیده است.»

حسینی در پایان گفت: « در سال گذشته 45 پرونده ثبت آثار ملی نیز در اداره کل تشکیل و به سازمان ارسال شده تا در سال جاری شاهد تعداد آثار ثبتی قابل توجهی باشیم.»


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:447


   بازدیدهای روز گذشته:6189


   بازدیدهای دو روز گذشته:4803


   تعداد کل اخبار:2131


   آخرین بروزرسانی:1397/07/03 13:24


  پیوندها