Portal_background_image

مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي : ساماندهي محوطه تاريخي خورهه محلات در حال انجام است

حسینی: به دنبال جذب مرمتگران ایتالیایی محوطه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد هستیم

« فنس کشی، حصارکشی، تملک و آزادسازی عرصه و حریم محوطه تاریخی خورهه محلات درحال انجام است.»

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل امروز شنبه  9تیرماه 97 گفت:« شناخت ويژگي هاي معماري، شهرسازی و سبك زندگي مردم در دوره تاریخی خورهه محلات از اهميت بالايي برخوردار است چراکه همچنان معماهای گوناگونی در خصوص این محوطه وجود دارد که به کاوش و کنکاش احتیاج دارد اما پیش درآمد این حل معماها به حفاظت تمام عیار از محوطه نیاز دارد از این رو اداره کل  با برنامه ریزی منسجم تلاش می کند که این محوطه با ارزش که به احتمال بسیار متعلق به دوره اشکانی است را حفظ و نگهداری کند تا بتوان اقدامات آتی را با آگاهی و حفاظت بیشتری انجام داد.»

سید محمد حسینی با بیان اينكه به رغم 500 سال حكومت اشكانيان در ايران، تعداد معدودي آثار تاريخي از اين دوره در كشور شناسايي شده ، افزود: « بنای تاریخی  خورهه  در مساحتی بالغ بر ۳۵۵۰ متر مربع ساخته شده و  شامل سه بخش ایوان اصلی،مجموعه بخش شمالی و مجموعه بخش غربی است. ایوان اصلی دارای ۱۲ ستون در دو طرف و ارتفاع ستون های باقی مانده حدود ۷ متر است که با توجه به حجم سقف ایوان ها، ارتفاع اولیه آنها ۹ متر تخمین زده می شوند. در حال حاضر از میان ۱۲ ستون ایوان اصلی تنها ۲ ستون باقی مانده که در میان بنا خودنمائی می کنند.»

او در ادامه گفت: « اولویت نخست اداره کل محصور کردن عرصه محوطه با استفاده از فنس کشی و حصار کشی است. اولویت دوم نیز حفاظت و مرمت از ستون ها ی باقیمانده است . باتوجه به آنکه شاخص ترین مرمتگران سنگ در جهان، ایتالیایی ها هستند از این رو  با چند مرمتگر برتر این کشور در حال مذاکره هستیم که پیش از این مرمت پاسارگاد وتخت جمشید را بر عهده داشته اند.همچنین اولویت سوم اداره کل تملک وآزاد سازی عرصه این محوطه است تا برای شناخت بیشتر این محوطه تاریخی تداوم کاوش های باستان شناسی با این امر امکان پذیر باشد.»

حسینی در پایان گفت: « سامان دهی این محوطه علاوه بر حفظ این اثر ارزشمند می تواند نقش جدی در رونق گردشگری  منطقه داشته باشد. در کاوش های باستان شناسان در این منطقه تعداد قابل توجهی سفال و خمره پیدا شده که کشف سفال های کلینگی ( جرینگی ) که ظرافت خاصی دارند  احتمال معبد بودن این مکان را تا حد زیادی رد می کند و دلایل را به سمت یک عمارت اربابی سوق می دهد.»

گفتنی است با توجه به نیمه کوهستانی بودن منطقه سال گذشته کانال هدایت آب های سطحی نیز در این محوطه ایجاد شد.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:348


   بازدیدهای روز گذشته:6189


   بازدیدهای دو روز گذشته:4803


   تعداد کل اخبار:2131


   آخرین بروزرسانی:1397/07/03 13:24


  پیوندها