Portal_background_image

رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان دليجان: مسجد تاريخي مس سر شهرستان دليجان مرمت مي شود

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دلیجان از عملیات مرمت اضطراری مسجد تاریخی مس سر خبر داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی  علی مشهدی امروز10 تیر ماه 99 با اعلام این خبر افزود: : «مرمت این مسجد تاریخی با استفاده از مرمت کاران با تجربه در زمینه مرمت ابنیه تاریخی انجام می شود.»
▪️مشهدی افزود: «این بنا با تخصیص اعتباری بالغ بر ۸۰۰میلیون ریال مرمت  می گردد .»
▪️او تصریح کرد: «تاکنون چند مرحله کار مرمت روی این مسجد تاریخی انجام گرفته و در این مرحله بدنه‌سازی، بندکشی، استحکام بخشی پی و طاق‌ها، جداره سازی ، بندکشی و مرمت بام انجام می‌شود.»
▪️او افزود: «این عملیات اضطراری بوده و برای جلوگیری از آسیب بیشتر به بنا و همچنین رفع خطر از عابرین و ساکنین منطقه اجرا شده و در صورت افزایش تخصیص اعتبارات، برنامه مرمت کامل بنا انجام می شود.»
▪️علی مشهدی در ادامه گفت: «مسجد “مس سر” از قدیمی ترین بناهای شهر دلیجان است، که هر مسافری را برای بازدید از آنجا به سوی خود جذب می کند. قدمت این مسجد بیش از ۸۰۰ سال است و به دوره سلجوقی بازمی گردد. این مسجد که از جاذبه های تاریخی دلیجان می باشد، در جنوب غربی شهر قرار دارد و در سال های اخیر توسط برخی از جوانان و رزمندگان دوران دفاع مقدس مرمت شده است»
▪️به دو دلیل این مسجد را مس‌ سر می‌نامند. یکی این که گفته شده گنبد آن از بلندترین بناهای دلیجان بوده و در گویش شیرین دلیجانی به جای استفاده از کلمه بزرگ لغت مس‌سر را به کار می‌بردند. دلیل دوم به خاطر پوشیده شدن قسمت فوقانی این مسجد از مس بوده و مردم با دیدن این پوشش مسی واژه مس‌سر را در معنای سر مسی به کار برده‌اند.
▪️این مسجد دارای گنبدی آجری است و در چهار طرف آن چهار شبستان با سبك و سياق معماری دوره سلجوقيان قرار داشته كه به مرور زمان تخريب شد. اين مسجد دارای 13 گنبد بوده كه تنها يك گنبد و عمارت منتسب به آن باقی است .
▪️گنبد اين مسجد بر روی پايه هايی به پهنای بيش از پنج متر قرار گرفته كه از درون و بيرون بنا، آجرهای 25 سانتيمتر و در ميانه پايه، خشت به كار رفته است. بلندی گنبد 14 متر  است مسجد دارای سه که در ورودی در سه سوی مغرب، شمال و شرق قرار دارد. مصالح اصلی ساخت اين مسجد خشت و گل و در برخی قسمت ها آجر است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:2865


   بازدیدهای روز گذشته:4536


   بازدیدهای دو روز گذشته:4740


   تعداد کل اخبار:2714


   آخرین بروزرسانی:1399/05/20 08:29


  پیوندها