Portal_background_image
اطلاعیه

مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي: علي طريقتي كارشناس گردشگري و رئيس كلوپ سافاري كانون جهانگردي واتومبيلراني استان مركزي به عنوان مسئول وناظربرتورها سفرهاي گروهي باخودروهاي دوديفرانسيل وافرادفعال دراين عرصه تعيين گرديد. ←در حاشيه نهمين آيين شكرگزاري انگور در هزاوه، كليد خانه منتسب به خاندان اميركبير به دهيار هزاوه تقديم شد ←مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي : « همزمان با برگزاري نهمين جشنواره انگور هزاوه ؛ خانه امير كبير آماده بازديد گردشگران و علاقمندان است» ←🔹معاون گردشگري استان مركزي: «آزمون پايان دوره زبان انگليسي در دوره هاي تخصصي راهنمايان تور و مديريت فني دفاتر خدمات مسافرتي برگزار شد. » ←🔹معاون صنايع دستي استان مركزي خبر داد؛ برگزاري 40 ساعت كارگاه آموزشي براي شاغلين صنايع دستي" ←سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي شهرستان فراهان خبر داد: " اتمام عمليات بازسازي و مرمت امام زاده گان روستاي وروان شهرستان فراهان."

معاون ميراث فرهنگي استان خبر داد؛ پنج اثر ناملموس استان مركزي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد .

در شورای ثبت میراث ناملموس کشور که از تاریخ ۳ تا ۶ تیرماه در شهر سرعین استان اردبیل برگزار شد پنج پرونده از استان مرکزی ارائه گردید که همه آنها به ثبت ملی رسیدند.

در این جلسه که از استان مرکزی  محسن کریمی  معاون میراث فرهنگی و اسماعیل شراهی کارشناس باستان شناسی استان حضور دارند آثار زیر ارائه و ثبت شد.👇

 

 

▪️این آثار عبارتند از:

 

▪️داستان خوانی تیلیم خان و مهری در ساز عاشیق های منطقه ساوه

▪️ دانش تهیه ماماتک و کاربرد آن در طب سنتی منطقه بزچلو 

▪️هنر و  مهارت تولید  درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش

▪️  هالای در ایل شاهسون بغدادی ساوه 

مهارت تولید فولاد جوهری شهرستان اراک

 که در این جلسه  به ثبت رسید. 

 

▪️معاون میراث فرهنگی استان در توضیح این خبر گفت:  هنر و  مهارت تولید  درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش در گذشته برای تزیین البسه سنتی و پارچه های پوششی بر روی چوب رختی،روکرسی،روی چمدانی و...استفاده می شده و با استناد به کتاب سوزندوزی های ایران از مهین دخت صبا خاستگاه آن به شهرستان تفرش برمی گردد و در حال حاضر هنرمندان فعال در زمینه رودوزی های سنتی در سطح استان از این نوع سوزندوزی در آثار خود بهره می برند..

▪️وی افزود: مهارت تولید فولاد جوهری در اراک  شیوه ایجاد نقوش روی فلز است که با فناوری خاص اجرا می شود و  با تزییناتی شبیه به امواج آب بر روی آن که بیشتر برای ساخت تیغه سلاح های سرد و جنگ افزارخاصه شمشیر استفاده می شود.

▪️وی در ادامه گفت: این نوع فولاد در دوران صفویه در ایران به اوج خود رسید و از رشته های منسوخ شده می باشد که پس از صدها سال توسط هنرمند جوان جناب آقای وحید امیری سنجانی هنرمند برجسته در رشته آثار فلزی در شهر اراک احیا شد.

▪️گفتنی است تاکنون در استان مرکزی 36 اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده که با ثبت این آثار تعداد آثار ناملموس ثبتی استان به 41 اثر می رسد

 


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:1887


   بازدیدهای روز گذشته:2964


   بازدیدهای دو روز گذشته:1776


   تعداد کل اخبار:2418


   آخرین بروزرسانی:1398/07/25 08:53


  پیوندها