Portal_background_image

سرپرست معاونت صنايع دستي استان مركزي: مهارت توليد سفال روستاي برجك خمين ثبت ملي شد

مهارت تولید سفال برجک شهرستان خمین به عنوان نمونه ای از هنر ارزشمند سفالگری بدون چرخ به ثبت ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سرپرست معاونت صنایع دستی امروز دوشنبه 1 بهمن ماه 97 گفت: « این سفال که به "دوگوله برجکی" معروف است در روستایی با این نام از توابع شهرستان خمین تولید می شود. این سفالینه تماماً توسط بانوان تولید می شود و حتی مراحل تولیدی مانند تهیه گل و فراهم کردن مقدمات کار. برای تهیه این محصول از چرخ سفالگری استفاده نمی شود و تمام مراحل با دست انجام می پذیرد. مواد اولیه مورد نیاز تماما بومی بوده و همچنین در ساخت سفالینه از ابزار بسیار ساده دستی استفاده می شود. در این سفالینه ها لعاب به کار نمی رود و تزیینات بسیار ساده به صورت خطوط مورب بر سطح ظروف ایجاد می شود.»

قاسم کاظمی افزود: « این سفالینه بیشتر به صورت دوگوله و ظروفی جهت نگهداری لبنیات(کشک،دوغ،روغن و ...)، ترشیجات و همچنین برای مراحل پخت نان ساخته می شوند.»

او در ادامه گفت: « دوگوله یا دوگله یا دوذوقه یکی از غذاهای سنتی و بومی استان است که در سراسر کشور به آب گوشت یا دیزی معروف است. »

کاظمی افزود: « این هنر منسوخ شده که با پیگیری های اداره کل در سال جاری و با همت بانوی 75 ساله برجکی به نام عذرا حمزه‌لو احیا شد، پس از تکمیل پرونده و مستندنگاری در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید تا در حقیقت از خطر فراموشی در امان بماند.»


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:1275


   بازدیدهای روز گذشته:3066


   بازدیدهای دو روز گذشته:4956


   تعداد کل اخبار:2353


   آخرین بروزرسانی:1398/04/25 13:47


  پیوندها