Portal_background_image
اطلاعیه

مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي: علي طريقتي كارشناس گردشگري و رئيس كلوپ سافاري كانون جهانگردي واتومبيلراني استان مركزي به عنوان مسئول وناظربرتورها سفرهاي گروهي باخودروهاي دوديفرانسيل وافرادفعال دراين عرصه تعيين گرديد. ←در حاشيه نهمين آيين شكرگزاري انگور در هزاوه، كليد خانه منتسب به خاندان اميركبير به دهيار هزاوه تقديم شد ←مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي : « همزمان با برگزاري نهمين جشنواره انگور هزاوه ؛ خانه امير كبير آماده بازديد گردشگران و علاقمندان است» ←🔹معاون گردشگري استان مركزي: «آزمون پايان دوره زبان انگليسي در دوره هاي تخصصي راهنمايان تور و مديريت فني دفاتر خدمات مسافرتي برگزار شد. » ←🔹معاون صنايع دستي استان مركزي خبر داد؛ برگزاري 40 ساعت كارگاه آموزشي براي شاغلين صنايع دستي" ←سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي شهرستان فراهان خبر داد: " اتمام عمليات بازسازي و مرمت امام زاده گان روستاي وروان شهرستان فراهان."

موزه آشتيان

ساعت بازدید همه روزه از ساعت 9 الی 18

منزل متین دفتری در بازار آشتیان واقع شده و با طی كردن دالانی سر پوشیده وسنگ فرش شده می توان به حیاط منزل رسید، در میان حیاط، حوض و مخزن آب انباری كه روزی از قنات شهر پر می شده، نشان از شكوه و عظمت آشتیان قدیم دارد.
این منزل تاریخی از جمله بناهای عهد قاجار به شمار می رود و مصالح به كار رفته در آن خشت، گل، چوب، آجر و گچ است كه با دست هنرمندان معمار به باغی از لطافت وزیبایی بدل شده است .
آرایه های معماری و تزئینات بنا شامل گچبریهای زیبا با موضوعات گل و گیاه در سقف و دیوار اتاقها و نقوش روی چوب سقف ، آب نما و آجر كاری های عمارت است.
این بنای تاریخی مشتمل بر راهروی ورودی ، حیاط مركزی ، آب انبار و فضای مسكونی و خدماتی در دو جبهه شمالی و غربی حیاط می باشد.
در نمای جبهه شرقی و جنوبی حیاط طاق نماهایی در یك یا دو طبقه ، با قوس جناقی اجرا شده است.
این بنا پس از مرمت و تجهیز در خرداد ماه سال 85 توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی به موزه آشتیان تبدیل شد و آماده بازدید علاقه مندان به تاریخ ایران است.بیشتر اشیای به نمایش در آمده در این موزه شامل نسخ خطی، سفالینه های دوره اسلامی، ابزار و وسایل روشنایی، وسایل آشپزخانه و ابزارآلات كشاورزی توسط علاقه مندان به میراث فرهنگی اهداء شده است.
شهرستان آشتیان واقع در شرق استان مركزی به مركزیت شهری به همین نام است كه در مجموع سه و نه دهم درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است .
تاریخ این شهرستان به قبل از ظهور اسلام می رسد و تا قرن هشتم هجری این منطقه جزئی از ایالات جبال بوده كه عراق عجم نامیده می شده است.

 


دسترسی سریع

مطالب ویژه


اینفوگرافیک


اقامتگاه های بوم گردی استان

آخرین اخبار دفاتر همیاری
آمار سایت

 • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

  بازدیدهای امروز:1857


  بازدیدهای روز گذشته:2964


  بازدیدهای دو روز گذشته:1776


  تعداد کل اخبار:2418


  آخرین بروزرسانی:1398/07/25 08:53


پیوندها