Portal_background_image

يادداشت ؛ نسيم تمدن ايران را از بادگيرهاي يزد به دنيا بفرستيم

سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

معماری را وسیله ای واقعی و نمادی عیان برای سنجش فهم یک ملت، فرهنگ را نرم افزاری برای شناخت تمدن ها و شهر را تجلی انسان شناسی در طول زمان می دانند. تعاریفی مبسوط که هریک سخن از اندیشه ای تنیده در ریشه ایام دارد. تاریخ تنها روزنه ای است که این سه عنصر را همچون جانمایه ای به جا مانده از هنر، اندیشه و علم ایران و تفکر ایرانشهری در پس کوچه های شهر یزد روایت کرده و امروز این روایت را در گوش جهانیان زمزمه می کند.

جهانی شدن شهر تاریخی یزد، در حقیقت برگ زدن کتابی قطور برای بشریت است. کتابی به جا مانده از قرن هایی که همواره بر داشته ها و دانسته های آن افزوده و امروز به بهانه نایاب شدن، غبار زمانه از آن زدوده تا نگینی باشد از کویر ایران بر تارک جهان.

ثبت جهانی یزد حاوی چند پیام مهم است که درک آن برای تنومند کردن اندیشه ی حفظ میراث فرهنگی لازم است.

ابتدا به ساکن، تریبونی که جهانی شدن این شهر در اختیار ایران قرار می دهد. تریبونی که هر بیننده و شنونده ای از اقصی نقاط جهان برای شنیدن  و دیدن آن قصد سفر می کند بدون آن که کوچکترین تاثیر پذیری از خبرسازی ها داشته باشد. توریستی که به صورت تنها و منفرد، تجزیه کننده فرهنگ و تمدنی می شود که در زمهریر اخبار جهانی در خصوص ایرانی خشونت طلب، چهره ای واقعی و صلح طلب و صلح جو را نظاره می کند و هم او پیام آور و مبلغی برای تک تک خانه های جهانیان می شود، پس این فرصت را باید غنیمتی جهانی دانست که فرصتی برای بازگویی روایت های تاریخی از تمدنی صلح طلب است.

فرصت دوم نیز، آغاز دوره جدید در صنعت گردشگری ایران است زیرا تا به امروز گردشگران برای رویت یک اثر، یک منظره و یا اقلیم خاص میبایست در فرصتی محدود شهرهای متعددی را در ایران طی می کردند اما امروز با جهانی شدن یزد، در حقیقت یک فرصت جدید برای گردشگران محیا شده که از 650 هکتار موزه دیدنی حکایت می کند. این شرایط به غیر از زمانی طلایی برای تبلیغ بهتر ایران و نقاط دیگر آن، می تواند یک دوره طلایی اقتصاد در صنعت توریسم ایران را نوید دهد که باتوجه به تغییرات اقتصاد جهانی، یکی از نیازهای اساسی امروز کشور تلقی می شود.

اما فرصت سوم که از قضا از سوی نگارنده، مهمترین گرینه نیز می باشد، پیوند داشته هایمان به اندیشه های نو است که قطع به یقیین افقی روشن را برای امنیت و اقتصاد ایران به بار می آورد. حفظ داشته ها و پاسداری و نگاهداری از آنها در کنار اندیشه و سیاست جهانی تعامل در عین عزت، امری است که بیش از موارد دیگر به آن نیازمندیم. اگر پیش از ثبت شدن جهانی یزد، باب گفتگو با جهان توسط دولت تدبیر و امید گشوده نشده بود، این فرصت نیز همچون مرواریدی خفته در صدف می ماند که هیچگاه عرصه ای جهانی را برای ایران به بار نمی آورد. عرصه گردشگری عرصه سخن گفتن و هم نشینی با اندیشه ها و فرهنگ هایی که به هر روی با یگدیگر تفاوت هایی را دارند اما همواره در زیر یک پرچم و با صلح یکدیگر را تحمل کرده اند و آن مشترکات بشری است. فرهنگ، تمدن و هنری که یزد را در طی سالیان دراز استوار ساخته، در حقیقت همان فصل مشترک بشری است که هیچگاه درگیر خطوط پررنگی به نام مرزها نمی شود زیرا رسته از فطرت پاک آدمی است.

پس امروز دیگر یزد تنها یک شهر نیست بلکه اندیشه ای است که در جهات مختلف نیازمند بسط و گسترش آن هستیم. در این مسیر نقش ریاست سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور، سرکار خانم احمدی پور که به حق با تلاش ها و پیگیری های خود و معاونین و مشاورین توانسته در عرصه بین المللی چنین فرصتی را فراهم و راهگشای مسیری جدید در افق صنعت گردشگری باشد را باید قدر دانست و سپاسگزار بود که کیمیایی جدید از خاک یزد برای تمدن ایران به بار آوردند.

آن که ده با هفت و نیم آورد بس سودی نکرد

فرصتت بادا که هفت و نیم با ده می‌کنی

حافظ

 

سید محمد حسینی

 مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

 کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:1020


   بازدیدهای روز گذشته:7092


   بازدیدهای دو روز گذشته:6960


   تعداد کل اخبار:2682


   آخرین بروزرسانی:1399/04/15 09:06


  پیوندها