Portal_background_image

يادداشت مدير كل :رسانه، پرگار توسعه گردشگري

برای به دست آوردن جامعه هدف جهت فروش کالا یا خدمات، مهمترین بخش پس از تولید کالا و یا ارائه خدمات، تبلیغات و بازاریابی در جهت معرفی محصول یا خدمت است چرا که در صورت عدم بازاریابی برای ارائه محصول یا خدمت – هر چند از ارزش بالایی برای جامعه برخوردار باشد- به دست هدف نخواهند رسید.

برای به دست آوردن جامعه هدف جهت فروش کالا یا خدمات، مهمترین بخش پس از تولید کالا و یا ارائه خدمات، تبلیغات و بازاریابی در جهت معرفی محصول یا خدمت است چرا که در صورت عدم بازاریابی برای ارائه محصول یا خدمت – هر چند از ارزش بالایی برای جامعه برخوردار باشد- به دست هدف نخواهند رسید. اطلاع رسانی و تبلیغات به همین دلیل مهمترین بخش پس از تولید است. تبلیغات خود در دسته های محیطی، رسانه ای، مجازی و غیره قابل دسته بندی است. صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع ارائه دهنده خدمت نیز از این قاعده مستثنی نیست و حتی بیش از دیگر صنایع ارائه دهنده خدمات در کشور ما به بازاریابی حرفه ای و تبلیغات نیازمند است. در روند تبلیغات در راستای شناسایی پتانسیل ها، زیر ساخت ها، جاذبه ها و معضلات گردشگری، تاثیر گذار ترین نوع تبلیغات و معرفی، استفاده از قابلیت رسانه است که خود به شاخه های مختلفی تفکیک می شود. این شاخه ها به طور کلی از دسته های اصلی تبلیغات مستقیم( اعم از چاپ بنر در مجلات و نشریات، انتشار تیزر در شبکه های تلویزیونی و رادیویی و شبکه های اجتماعی مجازی و...)، تبلیغات غیر مستقیم( گزارش رپورتاژ های چاپ شده در نشریات و...)، و تبلیغات تحلیلی یا کنش مند تشکیل شده است.در مقابل تمام این ها انتظاراتی که از مخاطب تبلیغات در تمامی شاخه ها و دسته ها وجود دارد نیز به سه دسته تاثیر شناختی، تاثیر عاطفی و تاثیر رفتاری دسته بندی می شود که مهمترین دسته آن نیز تاثیر رفتاری است. به طور کلی می توان گفت تاثیر گذار ترین نوع تبلیغات در صنعت گردشگری تبلیغ رسانه ای کنش مند است که بیش از باقی انواع و روش های تبلیغی می تواند به تاثیر رفتاری در مخاطب منجر شود. مهمترین عامل در تبلیغات رسانه ای، چیرگی و خلاقیت نیروی انسانی ( اصحاب رسانه) که به عنوان مدیران جهت دهی به افکار مخاطبان تلقی می شوند به شمار می رود.

در جهان و در حوزه گردشگری یکی از تاثیر گذار ترین تبلیغات، جایی صورت می گیرد که مجلات و نشریات به نام، دست به کار می شوند و با هر تحلیلی ( و یا معرفی) که هرکدام از نویسندگان و منتقدین این نشریات در خصوص نحوه خدمات رسانی مجتمع های گردشگری و هتل ها می نویسند در آمد سالیانه آن مجتمع، رستوران یا هتل به کل دگرگون می شود. این تاثیر را در هیچ شکلی از انواع تبلیغات بصری، نوشتاری و غیره سراغ نداریم.

تربیت نویسندگان و منتقدانی چیره دست با دانش تجربی بالا در هر کدام از حوزه های زیر مجموعه گردشگری اعم از غذا و رستوران، هتلینگ و پذیرایی، گردشگری تفریحی و هیجانی، گردشگری طبیعی، گردشگری نجوم، گردشگری مجازی، گردشگری کثیف و غیره خود یک نیاز مهم صنعت گردشگری است، چرا که با تربیت چنین افرادی مخاطبان هم به موازات این روند تربیت می شوند و از نویسندگان و منتقدان مورد تایید خود تاثیر می پذیرند. در این روند با شکل گیری نشریات تخصصی یا بخش های تخصصی مرتبط با گردشگری در نشریات موجود، سلیقه و نگاه مخاطب تربیت خواهد شد.

متاسفانه هیچ گاه چنین نگاهی وجود نداشته تا روزنامه نگاران و نویسندگان بتوانند در این زمینه فعالیت مستمری داشته باشند هرچند گاها دیده می شود که در نشریاتی محدود این نگاه دنبال شده اما به اقبال عمومی رساندن آن نیازمند حمایت از اصحاب رسانه در بزنگاه های مختلف است.

استان مرکزی متاسفانه همواره به عنوان گذرگاه گردشگران به دلیل مسیر های مواصلاتی خود شناخته شده و در چند سال اخیر با تلاش مجدانه همکاران بنده در ستاد خدمات سفر نوروزی استان این نگاه کمی در حال تغییر است و گردشگران کمابیش نگاهشان به استان تغییر کرده و به عنوان یک مقصد به جاذبه ها و موزه های استان سر می زنند و برای بازدید طبیعت خاص آن برنامه ریزی می کنند، اما قانع شدن به این مقدار ابدا اندیشه هیچ مسوولی نیست.

با این همه کماکان به یک باور عمومی در خصوص پذیرش این استان به عنوان مقصد مورد نظر نیازمندیم که بلاشک تاثیر گذارترین قشر برای ساخت چنین باوری اصحاب رسانه، خبرنگاران و اندیشه سازان این حوزه هستند، حوزه ای که می تواند کاتالیزور تغییر اندیشه عمومی در خصوص مقصد و انواع گردشگری باشد.

کشور ما متشکل از 31 استان، دارای جاذبه های کاملا منحصر به فرد و تا حدودی متفاوت است که می توان مجموع آنرا به عنوان «خوشه گردشگری» در نظر گرفت که هرکدام حلاوت خود را دارد.

استان مرکزی، دانه ای رُسته از تاریخ، طبیعت و مفاخر علم، سیاست و فرهنگ است که متاسفانه آنطور که شایسته بوده معرفی نشده است. این معرفی در بعد اجتماعی به ریز بینی آمیخته با اندیشه اصحاب رسانه نیازمند است تا بتوان کف جامعه را هدف و آگاهی آنرا مدنظر قرار داد. آنگاه است که میتوان ابتدا به ساکن، یک حس تعلق را در میان جامعه کوچک ( استان) و سپس آگاهی را نسبت به جامعه هدف ( کشور) ایجاد کرد تا بتوان از دهلیز صنعت گردشگری که آمیخته با فرهنگ است بهره های اجتماعی و اقتصادی برد.

بلاشک توسعه زیرساخت های گردشگری، رفع کمبود ها، نواقص و ... توسط دولت و مدیران امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است اما به هر سو ایجاد این حس تعلق در جامعه کوچک، به جهت همراهی، همکاری و توسعه فرهنگ گردشگر پذیری در سطح جامعه نیازمند اندیشه سازی اهل قلم و به خصوص مهندسان فکری جامعه که همان اهل خرد هستند دارد. آینه ی تمام نمای این خرد را می توان اصحاب رسانه دانست که می توانند چراغ راه گردشگری باشند و بهترین مبلغ داشته های یک ملت.

 

 سشسیش


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:3075


   بازدیدهای روز گذشته:3129


   بازدیدهای دو روز گذشته:5823


   تعداد کل اخبار:2786


   آخرین بروزرسانی:1399/08/26 12:02


  پیوندها