Portal_background_image

چهاردهمين نمايشگاه ملي صنايع‌دستي و اولين نمايشگاه گردشگري امروز در اراك آغاز بكار كرد

مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین نمایشگاه گردشگری استان مرکزی با حضور خواجه بیدختی مدیر کل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور، عبیدی مشاور معاون صنایع دستی، زندیه وکیلی معاون امور عمرانی استانداری، اکرمی معاون سیاسی امنیتی استانداری، مدیر کل میراث فرهنگی استان و مسئولین و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، عليرضا ايزدي در آيين افتتاح چهاردهمين نمايشگاه ملی صنايع دستي در اراك با اشاره به نامگذاري سال ٩٨ تحت عنوان رونق توليد در استمرار تحقق اقتصاد مقاومتي بيان كرد: افتخار مي كنيم كه در شرايط سخت اقتصادي در پي پاسداري از هويت ايراني و اسلامي هستيم .
▪️وي با اشاره به حضور ٣٠ استان در نمايشگاه ملي صنايع دستي كشور در اراك بعنوان پايتخت هنر و صنايع دستي افزود: استان مركزي تاريخ كهني را در خود جاي داده است و نام كرهرود به تنهايي براي نمايش قدمت استان مركزي كافيست كه خاستگاه بسياري از تفكرات بوده و در قلب ايران كهن جاي گرفته است .
▪️ايزدي تصريح كرد: اگر در پي تحقق نگاه و هويت ايراني و اسلامي هستيم نمي توان از صنايع دستي به سادگي گذشت. در واقع بهترين پاسدار هويت اين سرزمين كهن و تحقق اقتصاد مقاومتي، هنر هنرمندان مظلوم صنايع دستي است .
▪️وي با اشاره به ثبت ملي فولاد جوهري كه اخيرا انجام شده و نشانگر آن است كه استان مركزي در حوزه صنايع دستي حرف هاي بسياري براي گفتن دارد، گفت: نااميدي در اقليم و جغرافياي ايران جايي ندارد و در همه شرايط سخت و دشوار اجازه تهاجم به هنرهاي دستي و سنتي را نمي دهد .
▪️مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي با بيان اينكه شايد استان مركزي خاستگاه برخي هنرهاي دستي و سنتي نباشد اما در بسياري از هنرها زمينه ساز بالندگي بوده است و امروز با بيش از ٨ هزار فعال و هنرمند در بسياري از هنرهاي صنايع دستي مانند چوب و ميناكاري سرآمد است و این جایگاه بواسطه همت هنرمندان اين جايگاه حاصل شده است .
▪️وي با اشاره به دغدغه هاي حوزه صنايع دستي و هنرمندان بيان كرد: بيمه و بسته بندي توليدات صنايع دستي همچنان از دغدغه هنرمندان صنايع دستي است، هنرمندان اين حوزه را نبايد به مانند سرمايه گذاران ميلياردي ديد و بايد به اين دغدغه ها نگاه جدي داشت. 
▪️متاسفانه با وجود كميت و كيفيت توليدات صنايع دستي استان مركزي اما این استان در حوزه بسته بندي مناسب محصولات كه در انتخاب و تقاضا موثر است موفق نبوده است .
▪️ايزدي با تاكيد بر ضرورت برندسازي جهت تصويرسازي مناسب از استان مركزي و توسعه بازاريابي و تجارت در اين حوزه افزود: استان مركزي دسترسي آساني به مرزهاي كشور ندارد و همين باعث شده است كه توليدات و آثار صنايع دستي به صورت چمداني صادر شود، بر همین اساس رقم دقيقي از فروش و ميزان صادرات در دست نيست .
▪️همچنین در اين آيين، سفال سلطان آباد رونمايي و از ١٤ پيشكسوت صنايع دستي استان مركزي تجليل شد  . 
▪️ ششمين جشنواره مد و لباس استان مركزي نیز در حاشیه این جشنواره با حضور معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استاندار و، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان افتتاح شد.

مدیرکل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی کشور ابزار امیدواری کرد که دولت و حاکمیت چتر حمایتی و بیمه ای خود را بر هنرمندان صنایع دستی بگستراند. 
▪️حسین خواجه‌بیدختی در آیین افتتاح چهاردهمین نمایشگاه صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه حوزه میراث فرهنگی طی 2 دهه اخیر حوزه پرمشغله ای بوده است و هر زمان که مشکلات ارزی در کشور ایجاد شد به این حوزه توجه صورت گرفت، افزود: زمان حمایت بیشتر از حوزه میراث فرهنگی کشور فرا رسیده است و این بخش باید بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد. 
▪️وی تصریح کرد: صنایع دستی کالایی است که با معیشت مردم در ارتباط است، کالایی فرهنگی است که بدون مسئله در همه نقاط و از هر دری وارد می شود و مشکلی با مخاطب خود ندارد و هر مخاطبی تولیدات این حوزه را می پسندد به همین دلیل وظیفه ما برای حمایت از این هنر دوچندان است. 
▪️بیدختی ابزار امیدواری کرد که دولت و حاکمیت برای هنرمندان صنایع دستی چتر حمایتی و بیمه ای خود بگستراند. 

▪️ در این آیین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه برای رفع مشکلات حوزه صنایع دستی باید از شرایط فعلی فراتر رفت، حرکت رو به جلوی صنعت صنایع دستی را نیازمند خلاقیت دانست تا آنچه از این صنعت انتظار می‌رود به منصه ظهور برسد. 
▪️بهروز اکرمی اظهار کرد: بخشی از صنایع دستی ایران در خطر انقراض قرار دارد و قطعا به منظور جلوگیری از این انقراض و خطر باید مسئولان، هنرمندان و مردم تلاش کنند تا این هنر از این خطر در امان بماند و با آموزش، جلب نظر علامندان، ارائه تسهیلات و ... تمام توان را برای احیا و حرکت رو به جلوی این صنعت بکار بگیریم. 
▪️وی با بیان اینکه نباید برای فروش صنایع دستی تنها به داخل نگاه داشت بلکه باید فراتر از مرزها عمل کرد، گفت: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایرانی و ارائه تولیدات هنرمندان کشور در کشورهای همسایه می تواند در جهت صادرات صنایع دستی کشور نقش مهمی داشته باشد، با توجه به شرایط فعلی کشور فروش صنایع دستی در واقع بهشت صادرات محسوب می شود. 
▪️فروش تولیدات در 15 کشور همسایه و اطراف به صورت نقدی انجام می گیرد و باید امکانات لازم در این راستا فراهم شود. 
▪️اکرمی با اشاره به سیر تکامل صنعت از جمله صنایع دستی و لزوم طی شدن تمامی مراحل، بر شناخت بازار تاکید کرد و افزود: چرا بازاریاب ها به حوزه صنایع دستی ورود نمی کنند؟ صنایع دستی در شرایط کنونی کشور ارزش افزوده منحصربه‌فردی دارد و باید زنجیره ارزش در این حوزه فراهم و تکمیل شود، 
▪️معاون استاندار مرکزی تصریح کرد: لازمه غبارروبی از صنعت صنایع دستی حمایت است، قطعا حمایت، رونق این صنعت و ابتکار عمل هنرمندان را به دنبال دارد که قطعا هیچ فرد، کشور و تحریمی نمی تواند در مقابل آن بایستد و قطعا ابزار راهبری اقتصاد کشور در شرایط فعلی، حوزه صنایع دستی است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:1512


   بازدیدهای روز گذشته:3507


   بازدیدهای دو روز گذشته:4521


   تعداد کل اخبار:2521


   آخرین بروزرسانی:1398/10/30 08:13


  پیوندها