Portal_background_image

رئيس گروه حفظ و احياي بناهاي تاريخي اداره‌كل ميراث فرهنگي و صنايع‌دستي و گردشگري استان مركزي گفت: 10 اثر تاريخي استان مركزي در انتظار ثبت در فهرست آثار ملي

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: پرونده 10 اثر تاریخی استان مرکزی برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور، تهیه و آماده‌سازی شده است.

اسماعیل شراهی با اشاره به ثبت آثار ناملموس (معنوی) استان مرکزی اظهار کرد: امسال 5 اثر ناملموس استان از جمله شیوه و مهارت تهیه فولاد جوهری، تفرشی‌دوزی تفرش، هالای در ایل شاهسوان بغدادی ساوه و کاربرد ماماتک در طب سنتی در فهرست آثار ناملوس به ثبت ملی رسیده است.

▪️وی افزود: در گذشته 32 اثر ناملموس در استان به ثبت رسیده که مهم‌ترین آنها جشن تیرگان فراهان، مراسم چغچغه‌زنی انجدان، تعزیه در تفرش و اراک، نخل‌گردانی در خمین، تفرش و نیم‌ور و امثال آن است.

▪️رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: در تلاش هستیم در آینده چند اثر معنوی دیگر را در زمینه میراث عاشورایی و شیوه و مهارت پخت غذاهای سنتی به ثبت برسانیم.

▪️شراهی با اشاره به روند ثبت آثار تاریخی استان نیز گفت: تاکنون در استان مرکزی 890 اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده که مسجد جامع ساوه، آتشکده آتش‌کوه، امامزاده 72 تن ساروق و... از جمله مهم‌ترین آثار ثبت شده هستند.

▪️وی بیان کرد: امسال نیز در استان 10 پرونده از بناهای تاریخی استان برای ثبت ملی تهیه شده که 5 مورد از این بناها مربوط به منازل مسکونی تاریخی است.

▪️رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: از 10 پرونده‌ای که امسال تشکیل شده 5 مورد در اراک، 2 مورد در ساوه و 3 مورد نیز خارج از بافت شهری و در حومه شهرستان‌های ساوه و زرندیه است.

▪️شراهی ادامه داد: یکی از مشکلات ثبت بنا و آثار تاریخی عدم همکاری و نارضایتی مالکان برای ثبت ملی این آثار است، عمده بناهای تاریخی در بافت‌های تاریخی شهرها قرار دارند و به سبب کاهش قیمت ملک پس از ثبت ملی برخی مالکان تمایلی برای ثبت این آثار تاریخی ندارند.

▪️وی افزود: بر همین اساس گاها مشاهده می‌شود برخی از مالکان تعمدا اقدام به مسدود کردن مسیر ناودان این بناها، تخریب ایزوگام و یا کاه‌وگل نکردن بام آنها برای نفوذ آب و در نهایت تخریب خود‌به‌خودی بنا می‌کنند.

▪️رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: قانون اجازه ثبت ملی آثار، بدون رضایت مالکان را به میراث فرهنگی داده است.

▪️شراهی با اشاره به ثبت آثار و مهارت‌های صنایع‌دستی نیز گفت: تاکنون مهارت بافت فرش ساروق و جیریا، فرش‌بافی بندریحان و غیره ثبت شده، از هنرمندان صنایع دستی در قالب تسهیلات بانکی و بیمه حمایت‌ می‌شود.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  دسترسی سریع

  مطالب ویژه


  اینفوگرافیک


  اقامتگاه های بوم گردی استان

  آخرین اخبار دفاتر همیاری
  آمار سایت

  • اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی

   بازدیدهای امروز:3270


   بازدیدهای روز گذشته:9135


   بازدیدهای دو روز گذشته:7251


   تعداد کل اخبار:2682


   آخرین بروزرسانی:1399/04/15 09:06


  پیوندها