1398/07/06 07:55
مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي ؛
مراسم آييني 1300 ساله جمعه جار در روستاي خاوه دليجان برگزار مي شود
در آستانه فرارس‍ی‍دن‌ ‌آئ‍ی‍ن‌ س‍ن‍ت‍‍ی‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ی‌ ق‍‍ال‍ی‍ش‍وی‍‍ان و ب‍ر ‌اس‍‍اس ‌یک س‍ن‍ت‌ دی‍ری‍ن‍ه‌، در اولین جمعه مهر ماه در منطقه اردهال که به جمعه جار معروف است هزاران نفر از مردم شهرستان دلیجان بویژه روستاهای خاوه اردهال، ریجان ، لاران ، جوشق ، غیاث آباد و ... در کهن ترین مراسم آئینی سنتی استان مرکزی موسوم به جمعه جار روستای خاوه اردهال از توابع دلیجان شرکت می نمایند .

ج‍م‍‍ع‍ه‌ ج‍‍ار پ‍ی‍‍ام‌‌‌آور ف‍ر‌ارس‍ی‍دن‌ س‍‍ال‍روز ش‍‍ه‍‍ادت‌ م‍ظل‍وم‍‍ان‍ه‌ ش‍‍ه‍ی‍د ‌ارد‌ه‍‍ال‌ ‌ام‍‍ام‍ز‌اده‌ حضرت ع‍ل‍‍ی‌ ‌اب‍ن‌ ‌ام‍‍ام‌ م‍ح‍م‍دب‍‍اق‍ر (‌ع) است که به دلیل عدم وجود وسایل اطلاع رسانی در گذشته اهالی منطقه خبر نزدیک بودن جمعه قالیشویان (دومین جمعه ماه مهر) را یک هفته قبل از شروع مراسم در مسجد جامع روستای خاوه جار می‌زدند.
▪️این مراسم پرشور که در صبحگاه و عصر اولین جمعه مهر ماه برگزار می شود پس از قرائت دعای ندبه و زیارت قبور مطهر شهدای روستا همراه با برنامه چاووش خوانی ، پرچم زنی و زیارت شهیدان از روستای خاوه آغاز و با حرکت کاروان عاشقان حضرت علی بن امام محمد باقر علیه‌السلام بصورت پیاده و در مسیر  10 کیلومتری روستاهای خاوه، ریجان، لاران، غیاث آباد تا بارگاه مطهر و آسمانی حضرت علی ابن امام محمدباقر (ع) و عرض سلام و ارادت به این امامزاده مظلوم و یاران شهیدش به پایان خواهد رسید.

▪️این مراسم به منظور اطلاع رسانی مراسم قالی شویان در دومین جمعه مهرماه و همه ساله برگزار می گردد .
لازم به ذکر است این مراسم و آئین قالی شویان تنها مراسم مذهبی در ایران است که بر اساس تقویم شمسی برگزار می گردد .