1398/09/10 08:00
🔹مدير كل ميراث فرهنگي استان مركزي:
"اولين همايش فرش دستباف استان مركزي در اراك برگزار مي شود."

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی روز چهارشنبه  13 آذرماه در سالن جلساتپیامبر اعظم(ص) در استانداری استان مرکزی برگزار می شود.

▪️در این همایش که با حضور پیشکسوتان، متخصصین و فعالین صنعت فرش دستباف استان و کشور برگزار می شود، ظرفیت ها، فرصت ها و ویژگی های فرش دستباف استان مرکزی مطرح خواهد شد.

▪️علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: فرش از جمله کالاهایی است از گذشته تا به امروز جنبه اقتصادی برای مردم داشته و به عنوان یک دارایی به آن نگاه می کنند.

▪️وی افزود:  استحکام و بافت بر اساس سلیقه بازار هدف باعث شد، فرش این خطه در بازده زمانی خاص رونق بگیرد.

▪️ایزدی  قیمت ارزان و تولید انبوه را دو اصل مطرح در اقتصاد روز دنیا برای عرضه کالا برشمرد و خاطر نشان کرد: این دو موضوع هوشمندانه در فرش ساروق در گذشته مورد توجه بود.

▪️او ادامه داد: فرش ساروق همپای قیمتی فرش همدان با توجه به سلیقه بازار هدف،  در گذشته به دو حوزه فرش محلی (مشتریان داخلی) و فرش آمریکایی(بافت بر اساس سفارش اروپایی و آمریکایی) تقسیم می شد. 

▪️ایزدی عامل استحکام فرش را وابسته به گره های آن دانست و تصریح کرد: فرش ساروق که با دو نام آمریکایی و محلی در بازار شهرت داشته با دو هزار و 400 تا 4 هزار گره بافته می شد که این امر عاملی بود بر استحکام و مقاومت فرش اما امروزه فرش در همان خطه با هزار و 200 تا دو هزار گره بافته می شود. 

▪️وی ادامه داد: اگر با دید هنری به فرش دستباف نگاه شود یک بخش از آن به نخ ریسی و رنگ آمیزی  اختصاص پیدا می کند و نباید از آن غافل شد.
 
▪️ایزدی گفت: آنچه در فرش ساروق قدیم مشاهده می شد استفاده از رنگ های گیاهی و رنگرزی به شیوه سنتی بوده است. در واقع سه عامل رنگ، گره و نوع بافت در هم تنیده سه عامل دوام و استحکام فرش ساروق در گذشته بوده است.
 
▪️او بیان کرد: در گذشته مقاومت فرش ساروق به دلیل گره و بافت در حدی بود که مسئله ای مانند استفاده از مواد شوینده قلیایی به بافت آن آسیب وارد نمی کرد و این از خصیصه های فرش ساروق بود، این موارد در کنار بروز بودن رنگ و طرح نیاز است در نظر گرفته شود.

▪️ایزدی گفت: عدم شناسایی نیاز و سلیقه بازار هدف، دلایلی همچون از بین رفتن نخ ریسی سنتی، عدم استفاده از رنگ های قالب و کنار گذاشتن رنگ های گیاهی و استفاده از رنگ های شیمیایی تهدید امروز حوزه فرش دستبافت استان است.

▪️هم اندیشی و همراهی بخش دولتی و بخش خصوصی قطعا در رفع نواقص و رونق بازار فرش دستباف استان اثرگذار خواهد بود که این مهم از اهداف همایش است. 
▪️برنامه دو روزه پویش ملی فرش دستباف اراک برای اولین بار در استان در آذرماه برگزار خواهد شد.
▪️ پویش ملی فرش دستباف اراک با هدف بازآفرینی فرش استان مرکزی در بازارهای داخلی و خارجی،  ایجاد بستر مناسب برای بازارهای آتی فرش اراک در داخل و خارج و افزایش صادرات فرش استان، پیاده سازی بخش هایی از سند فرش، ایجاد بستری برای ثبت جهانی سایر برندهای فرش استان مانند فرش جیریا، فراهان و...، گردهمایی دست اندرکاران، تولیدکنندگان  و بافندگان کشور در اراک به منظور انتقال تجربه به صنعت فرش استان مرکزی، ایجاد انگیزه در متولیان تولید فرش و بافندگان و طراحان استان به منظور تغییر رویه و بهبود در طرح ها، نقش ها و بازاریابی محصولات،  معرفی چهره های شاخص استان در حوزه فرش در سطح ملی و کمک به تقویت هویت فرهنگی و اجتماعی، ارایه و دریافت راهکارهایی برای برون رفت از شرایط رکود در بازار فرش اراک برگزار می شود.